Červen 2012

Day #12: Kniha, která nejvíce připomíná můj život

30. června 2012 v 19:49 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  30 day book challenge
Po dlouhé pauze přichází další den, tentokráte s knihou, která nejvíce připomíná můj život. Volba byla docela obtížná, ale myslím si, že jsem vybral správně... :)

Peter S. Beagle - Poklidné a tiché místo

Je to tak. Nejsem žádný akční chlapec, překypující aktivitou. Svůj volný čas trávím v pohodě a v klidu. Tím možná trochu vybočuji z řady, ale nejspíše nejsem jediný. Snažím se do ničeho vrhat po hlavě a nespěchat, je to jen na škodu, dle mého soudu. Ze začátku se příběh rozvíjí pomalu, nemáte ponětí, kam bude směřovat.

S přibývajícím počtem stránek dojde k určitému druhu poznání a již víte, co můžete od knihy očekávat. I když v některých případech i toto není tak zcela pravdivé... Kniha Vás může překvapit i tím nejmenším detailem.

Celá kniha je založena na jedné velké úvaze, která se skládá z menších úvah. Příběh Vás donutí přemýšlet nad určitými věcmi. Ne, že bych donutil někoho přemýšlet, ale sám rád přemýšlím a dumám nad různými věcmi, až někdy ztrácím pojem, co se děje v mém okolí.

Nevím, zda úplně, ale z velké části mě tato kniha popisuje a připomíná můj život. Pokud bych časem našel jinou a z mého pohledu lepší, rozhodně bych ji nezaměnil s Poklidným a tichým místem, ale aspoň bych se o ní zmínil... :)

A co Vy? Máte nějakou knihu, která Vám nejvíce připomíná Váš život? :)

[Malá rekapitulace] Zlodějka knih

30. června 2012 v 19:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Malé rekapitulace (knihy)

Markus Zusak - Zlodějka knih

Hlášky: U této knihy Vám žádné hlášky nevypíši. Je to hlavně z důvodu, že všechny vtipné dialogy, které se vedly ve veselém duchu mezi hlavními hrdiny mi nakonec stejně připadaly tak vážné, že jsem se jen smutně posumával. Žádný z vtipů nelze přímo pohlížet jako na vitpný. Ano, v tu chvíli se tomu můžete zasmát, ale když si pomyslíte, co se s danými lidmi stalo v blízké budoucnosti, Váš usměv zamrzne na rtech...

Nejlepší část: Konec knihy. Nejemotivnější část celé knihy, která mě donutila přemýšlet nad vším. Celá kniha je dosti emotivní, ale konec jen podtrhuje ten nejúžasnější literární zážitek.

Nejhorší část: Vůbec žádná není!

Můj názor: S troufalostí si dovolím říci, že je to doposud nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl. Je možné, že jsou to pouze prozatimní pocity po přečtení knihy, ale jsem přesvědčený, že tomu tak není. Kdybych mohl, dal bych Zlodějce knih klidně 10 hvězdiček. A i tak, abyste věděli, jí dávám 10 hvězdiček z 5. Je to neskutečně čtivé. Smutné a zároveň šťastné, pochmurné a veselé...

Hodnocení


> ZDROJ(E): Argo (obálka)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

[Malá rekapitulace] Zloděj úsvitu #2

30. června 2012 v 14:35 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Malé rekapitulace (knihy)

James Barclay - Zloděj úsvitu

(část druhá, strany 109 - 398)

Hláška No. 1:
"Jak poznáme, že umřel?"
"To poznáme, věř mi."

Hláška No. 2:
"Proč?" opakoval Ilkar nevěřícně. "Máš vůbec představu, jak je Styliann mocný? A vlastně i všichni ostatní, kteří tu byli? A ty ho tu začneš urážet, a navíc schováš Zloděje úsvitu někde na poli. Zasadil jsi tam urychlovače a čekáš, až vyrostou, nebo co?"

Hláška No. 3:
Sledoval Denserův pohled a zvedl zrak vzhůru, kde se za mračnem prachu modrala balaiská obloha. Uprostřed ní vířil velký hnědavý cákanec posetý šedivými skvrnami.
"Jejda," zvolal překvapeně Denser. "Takhle to asi být nemělo."

Nejlepší část: Ta je ke konci knihy, kde se ve všech dějových linkách svádí boje o záchranu Balai. Není zde stránka, kde by si čtenář mohl vydechnout a jsou to tak ty nejrychleji přečtené stránky z celé knihy :)

Nejhorší část: Zde je to více částí - a to, když se Hirad pokaždé osopí na Densera a začne mu spílat. Autor se v těchto momentech nejspíše vyžíval, ale mě samotného to ke konci již vůbec nebavilo...

Můj názor: Zloděj úsvitu je pěkně napsaná kniha, která má spád, má myšlenku a dalo by se říci, že provedení si zasluhuje také mírné nadprůměrné hodnocení. Je však kupodivu, jak se autor vypořádal s technikou kouzel. V těchto momentech mám totiž pocit, jako by vymýšlel počítačovou hru. "Seslal Neviditelnost" a podobné nesmysly ve mně vzbuzovaly určitou nechuť číst další řádky. Bylo to - vzhledem k propracovanosti příběhu - celkem strojené, jako by Jamese Barclaye nenapadlo nic jiného a nechtěl se tím dál zabývat. Jinak velmi obstojné dílo. Více se ukáže v recenzi pro Fantasyi :)

(Prozatimní) hodnocení


> ZDROJ(E): Fantom Print (obálka)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Nečinnost posledních pár dní

29. června 2012 v 21:08 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Zápisník

Ahojte,
omlouvám se za tuto (poměrně dlouhou) nečinnost. Zbláznila se nám wi-fi a celé 4 dny jsem nebyl schopen se připojit na notebooku na internet. Nyní už by mělo všechno jet a já se opět pustím do práce na blogu.
S tímto výpadkem internetu jsem též musel odložit slibované knižní video, tudíž tentokrát Vám ho slibuji v průběhu příštího týdne. A co byste si v blízké době neměli nechat ujít? Takže:

1. Druhá část Malé rekapitulace na Zloděje úsvitu, které jsem již dočetl a chystám se ho recenzovat
2. Malá rekapitulace knihy Zlodějka knih, která je snad tou nejlepší a nejúžasnější knihou, jakou jsem do této doby četl
3. Malá rekapitulace opět jednoho z dílů HIMYM
4. Text k tématu týdne, kterým je čokoláda
5. Nějaké fotky, když už je tu to léto
6. Pokračování příběhu Agmenti d'Corp
7. Pokračování 30 Day Book Challenge

Dnes asi už nic nenapíšu, nemám již sílu po fotbale. Doufám, že mi tento výpadek prominete a opět se budete vracet na můj blog, abyste si přečetli nové články :)

Zatím se mějte kukátkovsky dobře... ;)

> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Překladatel jakožto druhý autor?

25. června 2012 v 13:30 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Jednorázovky
Další útvar, tentokrát úvaha. Ze stejné várky jako již zveřejněný fejeton. :)

Překladatel jakožto druhý autor?


Již několikrát jsem přemýšlel, že překladatelé - i když se to nezdá - to musí mít mnohdy děsně složité. Mám dojem, že by měli být v některých případech uváděni jako druzí autoři.
Zkusme se podívat třeba na takové Jana Kantůrka, známého překladatele zejména díky Terrymu Pratchettovi a jeho cyklu Zeměplocha. Musíte souhlasit s tvrzením, že by jistě plno překladatelů chtěly být jako Jan Kantůrek. Mít tolik důvtipu k překladu tolik jmen do češtiny, aby zůstal stejný význam jako v originále a bylo to ještě vtipné, to je umění. Uměli byste si představit Terryho Pratchetta bez Kantůrkova překladu? Já tedy ne.
Můžeme zmínit ještě jeden příklad a to Vladimíra Medka jeho překlady Harryho Pottera. Další člověk, který měl dost fantazie na to přeložit jména, která nám jsou nyní známa jako Brumbál, mozkomor a další. Zkuste si někdy přečíst nebo pustit slovenského Harryho Pottera a poznáte ten znatelný rozdíl. Slovenský dabing tomu nic nedal a nechal vše v originále, což v konečném výsledku zní hrozně.
Opravdu mi někdy připadá, že překladatelé jsou druzí autoři.

Výpůjčka knih bez registrace

25. června 2012 v 12:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Jednorázovky
Toto dílko vzniklo jako domácí úkol na jeden brněnský miniworkshop, kterého jsem se stejnak kvůli blížící se maturitě (grrrr!!) nemohl zúčastnit. Dělím se tedy s Vámi s mým zpracováním domácí úkolu.
Upozornění: konec pochopí z větší části jen knihovníci, ti, kteří se budou chtít dozvědět, v čem spočíval smysl, nechť tak učiní skrz komentář :)
Téma: upíři

Výpůjčka knih bez registrace


Taková Alenka v říši divů

25. června 2012 v 10:30 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Jednorázovky
Fejeton v podobě domácího úkolu do češtiny zhruba před 4 měsíci :)

Taková Alenka v říši divů


Day #11: Kniha od mého oblíbeného autora

25. června 2012 v 9:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  30 day book challenge
Je tu další kniha, tentokráte od mého autora. Věřím, že kdybych se Vás zeptal, tak by to pro Vás nebylo zas tak těžké... ;)

Richard A. Knaak - Den draka


C
o Vám budu povídat. Zkrátka a dobře, Richard A. Knaak je třída, o tom bezesporu. Proč? To nevím, prostě cítím, že je moje krevní skupina. S ním jsem prakticky začínal - respektive s jeho sérií DragonRealm (viz Ohnivý drak a Ledový drak v předchozích dnech této challenge).

Každý autor má svůj styl psaní a Knaak má takový, který mi sedl. A sedl mi takovým způsobem, že u něj nejdu u hodnocení jeho knih pod 4 hvězdy. Jeho vyprávěcí styl má šťávu, není to nuda - jak to mnohdy u jiných autorů bývá - a ba naopak, zažijete akční dobrodružství.

Den draka je napínavá kniha plná čarodějů a jejich kouzel, orků, goblinů a hlavně draků. Nenechává Vás chvíli klidným a když už si myslíte, že můžete knihu zavřít a jít na záchod, tak se objeví velmi čtivá pasáž, obvykle nějaký souboj či bitva.

Tato kniha jen potvrzuje autorovy kvality, které mi již předvedl u Ohnivého a Ledového draka. Tímto bych Richardu A. Knaakovi chtěl moc poděkovat za příjemně strávené chvíle doma, v MHD, ve škole a kdo ví kde ještě :)

A Vy? Četl někdo? Popřípadě jakého oblíbeného autora máte Vy? :)

Cestování

24. června 2012 v 21:36 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Téma týdne

Cestování

aneb Co vše se ukrývá pod tímto slůvkem a jaké typy cestování mám na mysli


Cesto/vání. Ano, je fakt, že Život nám - za našeho působení na Zemi - přichystá plno cest. Lidově řečeno by se dalo říci, že "cesty navanou". Stejně jako sníh. A stejně jako tento bílý, křišťálově čistý skvost, i cesty, které nám Život nabídl, se musí jednoho dne rozplynout. Kromě jediné, té, jež jsme si vybrali a po které kráčíme celý zbytek našeho života.
Pak je náš život jedno velké dobrodružství, jedna velká nekončící cesta. Mám tam chybu? Nekončící? Ne, kdepak! Nejsem jeden z těch, který tvrdí, že nás čeká posmrtný život, ale smrtí rozhodně nic nekončí :)Day #10: Kniha, která změnila můj život

24. června 2012 v 20:34 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  30 day book challenge
Po malé pauze nás čeká další den s další knihou. Která to bude tentokrát? Tak si to přečtěte... ;)

Richard A. Knaak - Ledový drak

Tuto knihu jsem dostal společně s Ohnivým drakem (již zmiňovaném v této challenge), Vlčí přilbou a Stínovým hřebcem - série DragonRealm - k Vánocům v roce 2007, tuším. Během vánočních svátků jsem stačil přečíst Ohnivého draka a tak jsem se okamžitě pustil do pokračování, které mne též nadchlo.

Ne že by kniha změnila můj život, i když v určitém smyslu také. Hlavně změnila můj postoj k literatuře. Od té doby jsem si byl jistý. jak do té doby ničím jiným, že fantasy je můj život. Po přečtení knihy jsem neměl sebemenších pochyb. Jednalo se o super dílo a chtělo se mi číst dál a dál, se stejným tématem.

Když si tak vzpomínám, byl to opravdu super pocit. A skutečně se tak stalo, fantasy je nyní mým životem, žiji fantastikou obecně, ale slabost mám zvláště pro fantasy. Troufám si tvrdit, že se od něj již neodpoutám, zkrátka nemůžu. Je snad jediný žánr, u kterého můžu naplno snít a představovat si myriády světů. To je na tom to nejlepší - každý si může představit pod "vyvolal kouzlo" úplně něco jiného.

Jsem rád, když do mé knihovničky přibude další přírůstek (i když on spíše hned přibude na list "chci přečíst", který je nyní již značně dlouhý).

A co Vy? Četli jste Ledového draka? A pokud ne, existuje kniha, která Vám změnila život? :)

Člen týmu a hrdý podporovatel Knižního pořadu!