Červenec 2012

Konečně aktivní na YouTube!

31. července 2012 v 20:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Zápisník

Takže, když už jsem Vás začínal informovat o takovýchto prkotinách, jako je obměna webových prohlížečů, je čas Vás seznámit s podstatně informačně bohatší novinkou.
Tou je aktivita mého YouTube kanálu (Larktho). Aktivita se již navýšila na 6 dní (to je, co? :D), přičemž mám za sebou během této doby 33 nově nahraných videí.

A co tedy nahrávám? Respektive jaký druh videí? Jedná se o hudební videa - s pozadím, logem a hudebním podkresem. Jde mi o to, podporovat (většinou) neznámé umělce, kteří svou hudbu zpřístupňují určité komunitě lidí. Já jsem se rozhodl tuto hudbu rozšiřovat širokému okolí, tedy alespoň takovému, který se vyzná na YouTube. Chci využít svůj účet na YouTube a dělat správnou věc. Co víte? Třeba tito lidé produkují kvalitní hudbu a takovou, která Vás dokáže chytnout.

Jakou muziku nahrávám? Můžete se těšit především na žánry jako jsou: disco, nu disco, house, downtempo, chillwave, dreamwave, nu jazz, electro, dance, edm, slomo, deep atp. Zkrátka a dobře, nahrávám a sdílím hudbu, která se mi líbí a doufám, že se bude líbit i ostatním.

Pokud tedy máte chuť si pustit nějakou hudbu, můžete přejít na můj kanál (Larktho) a užít si ji :)

> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Od Mozilly k Opeře a od Opery ke Chromu?

31. července 2012 v 19:23 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Zápisník

Ahojte,
chtěl bych Vám napsat své zkušenosti s webovými prohlížeči a ve zkratce probrat historii, jak jsem tyto prohlížeče postupně využíval.
Prvním stupínkem byla Mozilla, neboli "lištička". Liška mi ze začátku plně dostačovala, nic moc jsem na internetu nevyhledával a tak moc nezabírala paměť. Postupem času záložek přibývalo a přibývalo, nacházel jsem nové koníčky a zájmy, potřeboval jsem si všechno vyhledat a poshánět.

Lištička se mi v těchto případech začala docela dost zasekávat a musel jsem dosti dlouho čekat, než se mi zase rozjede. Pomalu jsem se ohlížel po nějaké rezervě v případě největší nouze. Ta nastala záhy poté, když jsem chytil rapla (v době, kdy pomáhalo pouze restartování notebooku). Jako hrdinka nastoupila namísto Firefoxu Opera.

Opera byla při prvním spuštění prostě skvělá. Sice mi chvíli trvalo, než jsem se v tomto prohlížeči zorientoval, ale pak to šlo jako po másle. Rozhodně zabírala méně paměti než "liška" a tak jsem mohl mít otevřeno více panelů a pracovat při tom s dalšími programy.

Inu, život je samá změna a tak nedávno, když jsem si myslel, že Operu snad nikdy nevyměním (což se teoreticky ani nestalo, ale to by bylo na dlouhé lokte), tak jsem si řekl, že když tolik lidí básní nad Chromem, tak ho zkusím taky využít a to hlouběji (již dříve jsem ho zkoušel, ale moc se mi nezamlouval, ale díky tomu, že Opera a Chrome toho mají docela hodně společného, tak to nyní nebylo zas tak těžké).

Nyní tedy využívám převážně Chrome, protože je zase o něco rychlejší než Opera a je kompatibilnější s věcmi, které využívám.
A Vy? Používáte některý z těchto tří prohlížečů? Nebo surfujte například přes Safari? :)

> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Day #17: Nejkratší kniha, kterou jsem kdy četl

31. července 2012 v 16:34 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  30 day book challenge
Tak se konečně dostávám k 17. dni. Tentokráte s nejkratší knihou, kterou jsem kdy přečetl. Počkat, podívám se... a ano, je tady!

Philip Pullman - Hodinový strojek

Kdysi jsem koupil tuto knihu tuším v Levných knihách, to mohlo být asi před 5 lety. K prvnímu přečtení jsem se dostal až před více než 2 lety. Po pár stránkách mě kniha vtáhla do děje a úspěšně se jí podařilo zcela upoutat moji pozornost.

Hodinový strojek je napínavý, skoro až hororový příběh, který se zakládá na jedné německé pověsti. Vše se točí - jak už lze z názvu poznat - okolo hodinářského řemesla. Možná díky tématu, které by pro čtenáře mohlo být zajímavé, či stylem vyprávění kniha zaujme. Mě více chytla příběhem :)

Kniha čítá 94 stránek a je tak oficiálně nejkratší knihou, jakou jsem zatím kdy četl. Možná se to v budoucnu ještě změní. Je to tudíž krátké čtení, zhruba na hodinku, hodinku a půl. Pro některé pomalejší na dvě nebo tři. Kniha má spád a čte se svižně a za chvíli máte příběh za sebou.

Proto jsem se také rozhodl, že tuto knížečku načtu do audiopodoby a tak se stalo. Audioknihu mnou načtenou si můžete stáhnout ZDE.

A co Vy? Jaká je Vaše nejkratší kniha, jakou jste kdysi četli?

Měsíc

29. července 2012 v 22:48 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Téma týdne

Měsíc


Všichni ho známe. Všichni jsme ho už měli tu čest poznat. Ať už v podobě bílého srpku nebo celého kruhu. A stále nás nepřestane uchvacovat. Co na něm tak lidi zaujme? Vzhled? Či jeho moc, kterou údajně disponuje?
Ano, je fakt, že ihned na první pohled je téměř nemožné si měsíc nezamilovat. Nejspíše je to dáno tou noční atmosférou okolo, přičemž tak skvěle vyniká jeho střibřitý svit, který tak mnohdy až nadpřirozeně osvětluje Zemi. Je to skvělá show.

A co s jeho magickou mocí? Je nám známo, že měsíc má vlil kupříkladu na přílivy a odlivy moří, ale co dál? Má měsíční svit opravdu moc proměnit člověka ve vlkodlaka? Dá se z jeho záření čerpat síla? Je možné, že odpovědi ani v budoucnu nenalezneme a zůstanou nám utajeny, avšak je tu stále místo pro určité spekulace, dohady a domněnky.
Nebyly bychom to my, lidé, kdyby se nesnažili tato tajemství odhalit. Je pak také otázkou, zda by ta odhalení vedla ke správné cestě a k dobrým účelům. Z vědeckého hlediska toho už víme docela dost. Sice ne tolik, aby to naše předrahé vědce uspokojilo, ale dost pro nás, pro laiky, kterým stačí několik povrchních informací a zajímavostí.

Z hlediska jakéhosi "mystična", či jak bychom to mohli nazvat, toho však víme velmi málo, jak už jsem psal výše. Já osobně jsem skálopevně přesvědčen, že se mi lépe přemýšlí a vůbec všechno celkově lépe dělá v noci. A nejlépe za svitu měsíce, jeho paprsky mě uklidňují a mám z toho dobrý pocit.

A co Vy? Považujete se také za noční tvory nebo žijete "normálně"? :)

> ZDROJ(E):DeviantART (obrázek)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Opětovaná dlouhodobá nečinnost

29. července 2012 v 22:05 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Zápisník

Ahojte,
jak je očividné hned z prvního pohledu, blog není již nějakou dobu udržovaný. Z jedné části za to může lenost, zkrátka jsem se nedonutil nic napsat a chtěl jsem si dát nějaký pohov (což - přiznávám - není vůči Vám vůbec spravedlivé). Na druhou stranu jsem měl i menší problémy zejména technického rázu, takže snad nyní to bude lepší.
Některé věci, které jsem psal, že by měly být na blogu zveřejněny, jsem splnil a některé ne. Takže, co s tím uděláme? :) Rozhodně si vytvoříme další seznam:

1. Text k tématu týdne, kterým je "Měsíc"
2. Fotky, které jsem již sliboval minule
3. Pokračování Agmenti d'Corp, sliboval jsem též minule a již se něco rýsuje
4. Pokračování 30 Day Book Challenge, následuje day #17
5. Další věci, na než si teď nedovedu vzpomenout...

Dnes tedy ještě stihnu napsat něco k tématu týdne a možná ještě něco navíc :)

> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

[Recenze] Rees, Rod - PoloSvět: Zima

18. července 2012 v 10:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Recenze knih

Rod Rees - PoloSvět: Zima

Název: PoloSvět: Zima
Autor: Rod Rees
Série: PoloSvět #1
Originál: Quercus, 2011
Česko: Jota, 2011
Formát: 532 stran, hardback
Překlad: Věra Procházková
Obálka: René Senko

Vítejte ve virtuálním světě zvaném PoloSvět, jenž má být počítačovou simulací pro trénování amerických vojáků za těch nejtěžších podmínek. Kde jinde byste totiž potkali ty největší zloduchy všech dob, včetně samotného Heydricha? Jak se může zdánlivě jednoduchý příběh vyvinout v něco neočekávaného a akčního? Na to bychom se měli zeptat samotného autora.

PoloSvět: Zima je ze začátku kniha s jednoduchým nijak složitým dějem - po pár stránkách víme, co se bude zhruba dít dále. Je tu však jeden podstatný detail, který celou situaci otáčí ve prospěch Roda Reese. Výskyt všemožných pojmů, jež si čtenář musí vyhledat ve vysvětlivkách, aby se chytil, dává tušit jakousi zvláštnost této knihy. Slibuje větší čtenářský zážitek, při němž se jistě nebudeme nudit.

Tajemství

8. července 2012 v 23:40 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Téma týdne

Tajemství

aneb Co se za ním může skrývat a jak ho chápat


Co je to tajemství? Inu, to je tajemství samo o sobě... :) Může to být jakési mystično, tajemno, které nás obklopuje a nejsme schopni přijít na kloub tomu, o co že se vlastně jedná. Někdy nás to může štvát, někdy jsme dokonce i rádi za to, že to nevíme.
Co by přinesla taková pravda? Poznání? Ale za jakou cenu? Stálo by to za to? Co kdybychom odhalili ono tajemství, ale nečekalo by nás díky poznání nic dobrého? Co pak? Je opravdu tolik nutné některé věci vědět? Možná nějaká vyšší síla chce, abychom něco z toho nevěděli, je to naším osudem.

Tajemství mezi lidmi? To je brnkačka, je to, jako by si hráli děti na pískovišti. Typickým sociálním prostředím, kde jsou prvky (studenti) ve vzájemné interakci (ano, odborná terminologie!), je kupříkladu třída. Studenti prozrazují tajemství svým nejlepším kamarádům či kamarádkám, která se mnohdy dostanou i dál. Kamarádi se podvádějí, pomlouvají se za zády a jsou tak zlí a neohleduplní, že činí lidem to nejhorší, vyzrazují cizí tajemství.

Ale co to je v porovnání s těmi většími tajemstvími? Jsme ve vesmíru sami? Kdy se začne vesmír smršťovat? Vypukne 3. světová válka? A tak bych mohl pokračovat dál a dál.
Každý má své tajemství a lhali byste, kdybyste řekli, že nemáte ani jedno. Někteří se se svým "tajemstvím" svěřují téměř každému, až už to není žádné tajemství. Jiní naopak své tajemství chrání natolik, že jsou mnohdy až paranoidní. Je to otázka člověka a jeho psychiky a osobnosti.

Co tedy Vy? Máte nějaké to tajemství? Máte jich popřípadě víc? A dokážete tajemství udržet, když vám ho někdo poví? :)
> ZDROJ(E):DeviantART (obrázek)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Day #16: Nejdelší kniha, jakou jsem kdy četl

7. července 2012 v 23:39 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  30 day book challenge
Po další odmlce jsem opět tu s další knihou, tentokráte nejdelší, jakou jsem kdy četl. Nuže, jdeme na to... :)

Christopher Paolini - Inheritance

Ano, je to tak. Inheritance, který se pyšní 728 stranami, je titulem s největším počtem stránek. Je tedy zatím nejdelší knihou, jakou jsem četl. Myslím, že v blízké době Inheritance hravě trumfne To od Kinga nebo Bouře mečů od Martina.

A proč má zrovna Inheritance tolik stránek. No, po pravdě řečeno Paolini děj dosti natahuje a to mnohdy až drastickým způsobem. Detailně popisuje vše, co mu v tu dobu snad přišlo pod ruku. Ne že by některé věci nebyly zajímavé, ale to ostatní...

Zkrátka a dobře, autor si mohl - zvláště ke konci - odpustit minimálně 70 stránek. Kdybychom to měli zkrátit komplexně, jednalo by se asi o 150 - 170 stran. Ke konci mě proto kniha značně nudila a byla pro mne určitým zklamáním. Nebýt toho zbytečného natahování, tak bych si řekl, že to bylo velice solidní dílo...

A co Vy? Jakou nejdelší knihu jste dosud přečetli? :)

Day #15: První kniha, kterou jsem přečetl jako dítě

3. července 2012 v 19:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  30 day book challenge
Ano, mám ji! Sice jsem chvíli musel hledat obrázek obálky a taky popřemýšlet, zda jsem jako první nečetl nějakou jinou knihu, ale mám takové tušení, že to byla tato... :)

Karel Šmerhovský - Bylo nebylo

Nejsem si zcela jistý, ale s největší pravděpodobností to byla tato kniha, kterou jsem přečetl jako dítě. Co si pamatuji? Překavpivě si z ní nepamatuji nic. Na to, že to je má první kniha, bych si měl alespoň na něco vzpomenout, co? Inu, nedám v tomto případě dohromady nic.

Jediné, co si pamatuji, je, že kniha obsahovala několik pohádek a příběhů, nebyl to tedy celistvý příběh. A druhé, co mi zůstalo v paměti, jsou krásné a zajímavé ilustrace, které mne též na knížce zaujaly a díky nim jsem se nejspíše pustil do její četby.

Zde jsou ukázky ilustrací:

A co Vy? Pamatujete si svou první přečtenou knihu dětství? A jaká to byla? :)

[Měsíční chvástačka] Červen 2012

2. července 2012 v 11:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Měsíční chvástačka
Ano, i já se již účastním tohoto meme, nazvaném Mesíční chvástačka. O co jde? Hlavním úkolem je pochlubit se se svým novými přírůstky do knihovničky za uplynulý měsíc. Přírůstky budu řadit do 3 základních skupin: knihy koupené, knihy darované, recenzní výtisky. Začínáme tedy s měsícem červen :)

Červen 2012

Troufám si tvrdit, že měsíc červen byl z hlediska nových knih velmi štědrým. Nejspíše za to může úspěšně zvládnutá maturita, jinak si nedovedu představit, za co vše jsem si koupil tolik báječných knih :)
Celkem 7 knih jsem koupil z Levných knih (wow, moje šťastné číslo), tudíž nám zbývá pouze Pevnost s knižní přílohou, kterou jsem si objednal na Fantasyi a vyzvedl v Arrakisu.
Co se týče recenzáků, nejvíce jsem se těšil na pokračování trpaslíků a pak také na závěrečný díl trilogie Věk objevů. Jsem zvědavý, jak se mi to bude číst... :)

Člen týmu a hrdý podporovatel Knižního pořadu!