Srpen 2012

Day #23: Kniha, o které říkám, že jsem ji četl, ale není to pravda

7. srpna 2012 v 22:35 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  30 day book challenge
Docela jednoduchá volba knihy, o které říkám, že jsem ji četl, ale není to pravda... :)

Gordon Roderick a Williams Brian - Ztracený svět v podzemí

Určitě všichni máme takovou knihu, možná více. Někdy se prostě musíme uchýlit k menší lži, abychom vypadali u ostatních lidí dobře. Abychom se udrželi na tejné vlně. Je jasné, že lidé se rádi vysmívají druhým, kteří nevědí něco, co oni.

U mě je to tak s knížkou Ztracený svět v podzemí. Knihu jsem měl v ruce a četl prvních 30 stránek! Alespoň něco, avšak jinak nic. V tomhle případě jsem se tedy uchýlil ke lži já a prohlásil, že jsem knihu již četl. A knihu nemám dočtenou doteď. Mám ji v poličce v originále, koupenou z Levných knih. Doufám, že se v nejbližší době dostanu k její četbě.

A co Vy? Máte knihu, o které říkáte, že jste ji četli a přitom to není pravda? :)

Day #22: Kniha, kterou se chystám číst

6. srpna 2012 v 12:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  30 day book challenge
Jaká kniha bude ta, kterou se chystám přečíst? Přečtěte si :)

Michael A. Stackpole - Tajný atlas

Anotace: V zemi Nalenyr se rodina knížecího kartografa těší výsadnímu postavení. Její členové nejen kreslí mapy, ale rovněž zkoumají neprobádaná území arozšiřují aaktualizují dosud známé vědomosti o světě. Jejich talent jim vynesl nevídanou moc a bohatství - na druhou stranu je však může stát život. * Keles a Jorim, vnuci knížecího kartografa, byli vysláni na nebezpečnou misi,aby prozkoumali nejtemnější kouty neznámých končin. Zatímco jeden mapuje moře, druhý nalézá oblast zničenou starodávnou magií. Jejich sestra Nirati se mezitím snaží ochránit bratry před intrikami, hněvem a závistí, které domaohrožují rodinu. * Ale to, co Keles a Jorim tentokrát objeví, bude mnohem větší a děsivější než jakékoli nové země. Křehký mír, který byl nastolen před staletími po téměř apokalyptické zkáze, je náhle ohrožen a vražedný útok narodinu kartografů spustí vlnu událostí, které otřesou celým světem.

Co od knihy očekávám? Propracovaný příběh, plný akčnosti a dobrodružství. Doufám, že to bude příjemné počtení a že mě kniha nezklame. I když je to první díl z trilogie, vkládám do něho určité naděje.
Kniha má něco málo přes 500 stránek, tudíž to bude i mírně delší počtení, ale myslím, že kniha bude čtivá, takže zas tak dlouho to číst nebudu.

A co Vy? Jakou knihu se chystáte přečíst Vy? :)

Genialita

5. srpna 2012 v 23:49 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Téma týdne

Genialita

Začal bych otázkou, co je to vůbec genialita? Pokud se podíváme na Wikipedii, můžeme si přečíst nějaké definice geniality, kupříkladu: "Je to tak mimořádná míra určitého talentu, že vysoce převyšuje všechny ostatní a vede k vytvoření mimořádných výkonů." Nebo: "Z psychologického hlediska se jedná o třetí stupeň rozvinutí schopností."

Lze tedy považovat za geniální všechny, které normální lidi - lajci - obdivují? Že je obdivují proto, že by z jejich pohledu to či ono nikdy nedokázali? Zde by mělo dosti záležet na úhlu pohledu, z jakého se budeme na genialitu dívat. Jeden bude považovat za genialitu nakreslení budovy, kterou dotyčný viděl pouze jednou. Druhý vypočítání složitého matematického vzorce během dvou minut. V tom je velký rozdíl.

Myslím, že mi dáte za pravdu, když řeknu, že géniové jsou ve společnosti uznávaní za jejich činy, ale jsou odsuzování za jejich podivínství, které je dáno právě jejich genialitou. Je nějaká šance, že by se tento zavedený stereotyp změnil? Troufám si říct, že ne. Lidé si budou vždy ukazovat na ty, kteří jsou nějakým (ať už jakýmkoli) způsobem jinačí. A budou se jim také stranit.

Geniální lidé mají prý IQ vyšší než 140. Je tu také otázka, zda jsou geniální pouze při řešení úloh či otázek? Mnozí z nich nejsou schopni žít normálním životem a plnit obyčejné úkoly. Vedou tedy tito lidé plnohodnotný život? Každý si může odpovědět sám, ale můj názor zní "ne". Platí nehoráznou oběť za svou genialitu a to není dobré.

> ZDROJ(E): DeviantART (obrázek)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Day #21: Oblíbená obrázková kniha z dětství

5. srpna 2012 v 10:30 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  30 day book challenge
S dalším dnem se dostáváme do mého dětství. Tentokrát se podíváme na mou oblíbenou obrázkovou knihu :)

Claude-Catherine Ragache - Mýty a legendy: Vlci, draci a bájná zvířata

Je to sice jediná kniha z této série (Mýty a legendy), kterou doma mám, ale jsem dvakrát tak rád, že ji mám. Když jsem ji dostal do ruky poprvé, byl jsem s to si maximálně prohlížet obrázky a přečíst nějaké to písmenko. Při dalším čtení jsem na tom byl se čtením již dobře a tak jsem si přečetl pár příběhů.

Celou knihu jsem přečetl teprve až minulý rok, kdy jsem knihu současně načítal do audio podoby. Byla nádhera sledoval tyto nádherné ilustrace. Každý příběh má totiž jednu. Ano, vím, že to není typická obrázková kniha, ale když jsem byl malý, tak mi byl nějaký text úplně šumafuk a sledoval jsem úchvatné obrázky vlků, draků a různých bájných zvířat.

Obrázky jsou pestré, výrazné a dokážou tak čtenáře zaujmout. Někdy až tolik, že máte chuť přestat číst a civět jen na ty obrázky. Jediné, co mě mrzí, je, že nemám více knih z této série... :/

A co Vy? Máte svoji oblíbenou obrázkovou knihu? A jakou? :)

Day #20: Kniha, kterou jsem nejvícekrát četl

4. srpna 2012 v 23:29 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  30 day book challenge
Další den a další kniha. Dnes tedy s knihou, kterou jsem nejvícekrát četl.

Eoin Colfer - Operace Arktida

Na začátku challenge jsem říkal, že se budu snažit nevybrat jednu knihu dvakrát. Nyní se to málem stalo, ale nakonec jsem zvolil alternativu v podobě druhého dílu. Ten jsem totiž četl stejněkrát, jako první díl.

Operace Arktida je pokračováním knihy Artemise Fowl, jenž je tak dobrá, že jsem si vždy půjčil z knihovny minimálně ještě druhý díl. Je tedy více než jisté, že ji mám přečtenou stejněkrát.

Celá tato série je prostě skvělá a ikdyž by se mohlo zdát, že je vhodnější spíše pro mladší čtenáře, můžou se u ní v klidu pobavit i čtenáři vyššího věku. Dokáže zaujmout jak svojí akčností, tak svým humorem. Tato kombinace vytváří ultimátní důvod, proč si knihu, či rovnou celou sérii přečíst. I tento titul má spád a čtenář tak nemá moc šancí si v průběhu děje odpočinout. Je faktem, že jisté kroky můžete předpovědět, ale nic to nemění na čtivosti Operace Arktidy.

Druhou věcí a dle mého názoru takovou, která má větší váhu, je humorná stránka knihy. Nejlepší je popichování se Břízného s Klusákem nebo Slámou. Další potyčky by se mohly týkat Artemise a Myrty. Občas se v knize nacházejí takové špeky, že neskutečně pobaví...

A co Vy? Jaká je Vaše kniha, kterou jste četli nejvícekrát? :)

Day #19: Kniha, která mě změnila

3. srpna 2012 v 14:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  30 day book challenge
Jsme u 19. dne. Tentokráte s knihou, která mne změnila.

John Flanagan - Rozvaliny Gorlanu

Není to zrovna typické splnění zadání. Ano, jedná se sice o knihu, ale o kniha trochu jiným způsobem. Kniha, která mě změnila, je sice první díl série Hraničářův učeň nazvaný Rozvaliny Gorlanu, avšak "nepřečetl" jsem ji obvyklým způsobem.

Rozvaliny Gorlanu byla totiž moje první kniha, kterou jsem poslouchal v podobě mluveném. Respektive, abych to řekl jednoduše a stručně, byla to moje první audiokniha a zároveň moje první amatérsky načtená audiokniha, která mne přivedla k tomu, abych sám tyto audioknihy načítal (ale o tom můžu popsat někdy jindy ;)).

Změnila mě tedy k tomu, abych využil možnosti při příležitostech, kdy se prostě číst nedá (při procházce se psem, sekání trávníku a dalších různých manuálních pracích... Stihnu tedy "přečíst" mnohem více knih a mám pocit, že při nějakých nudných pracích mi to dosti ukrátí čas. Včera jsem doposlouchal audioknihu Dobrý proti severáku, kterou jsem poslouchal převážně při procházkách se psem a byla to nádhera. Je to hezké na chvíli prostě nevnímat okolí :)

A co Vy? Je tu nějaká kniha, která Vás změnila? :)

Day #18: Kniha, kterou mám rád, ale jsem v rozpacích, když to musím říct

1. srpna 2012 v 21:46 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  30 day book challenge
Dospěli jsme již k 18. dni, jenž se nese ve znamení knihy, kterou mám rád, ale jsem v rozpacích, když to mám říct. Výběr byl trochu těžší, ale nakonec jsem sáhl po jednoznačné knize :)

Westová, Tracey - Pokémon: Volím si tebe

Ano, je to tak. I já jsem byl jako malý kdysi na Pokémonech téměř závislý. To byly doby, když na to zpětně člověk vzpomene... Ze základní trojice Pokémon, Digimon a Beyblade u mě pořád Pokémoni vycházejí vítězně. Mánie, která trvá prakticky dodnes. Co bylo doplňků okolo toho, kartiček, albumů, figurek, pokéballů a podobně. Včetně knih.

Pár prvních knih (zhruba 10) se nám povalují - nebo alespoň povalovaly - v knihovně. Jako malý jsem tedy po nich sáhl a mělo to své kouzlo. Je fakt, že s odstupem let to kouzlo není již tolik silné jako kdysi, ale stále má svůj půvab.

Kvalita knih je docela podprůměrná, jedná se o tenké knížečky o obsahu pár desítek stran. Ale pro malé děcka to je jako stvořené. Proto, když bych měl říct, že se mi líbí Pokémoni (jako kniha, jako seriál je to akceptovatelné snad ve všech ohledech :D), bych raději přešel přes žhavé uhlí (tedy, alespoň jeden!). Ne, vážné, zkusil bych se tomuto tématu aspoň vyhnout...

A co Vy? Je nějaká kniha, o které se zdráháte mluvit, i když se Vám líbí? :)

Člen týmu a hrdý podporovatel Knižního pořadu!