Genialita

5. srpna 2012 v 23:49 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Téma týdne

Genialita

Začal bych otázkou, co je to vůbec genialita? Pokud se podíváme na Wikipedii, můžeme si přečíst nějaké definice geniality, kupříkladu: "Je to tak mimořádná míra určitého talentu, že vysoce převyšuje všechny ostatní a vede k vytvoření mimořádných výkonů." Nebo: "Z psychologického hlediska se jedná o třetí stupeň rozvinutí schopností."

Lze tedy považovat za geniální všechny, které normální lidi - lajci - obdivují? Že je obdivují proto, že by z jejich pohledu to či ono nikdy nedokázali? Zde by mělo dosti záležet na úhlu pohledu, z jakého se budeme na genialitu dívat. Jeden bude považovat za genialitu nakreslení budovy, kterou dotyčný viděl pouze jednou. Druhý vypočítání složitého matematického vzorce během dvou minut. V tom je velký rozdíl.

Myslím, že mi dáte za pravdu, když řeknu, že géniové jsou ve společnosti uznávaní za jejich činy, ale jsou odsuzování za jejich podivínství, které je dáno právě jejich genialitou. Je nějaká šance, že by se tento zavedený stereotyp změnil? Troufám si říct, že ne. Lidé si budou vždy ukazovat na ty, kteří jsou nějakým (ať už jakýmkoli) způsobem jinačí. A budou se jim také stranit.

Geniální lidé mají prý IQ vyšší než 140. Je tu také otázka, zda jsou geniální pouze při řešení úloh či otázek? Mnozí z nich nejsou schopni žít normálním životem a plnit obyčejné úkoly. Vedou tedy tito lidé plnohodnotný život? Každý si může odpovědět sám, ale můj názor zní "ne". Platí nehoráznou oběť za svou genialitu a to není dobré.

> ZDROJ(E): DeviantART (obrázek)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hahaporadnevimjakouprezdivkusemmampsat. hahaporadnevimjakouprezdivkusemmampsat. | Web | 6. srpna 2012 v 0:06 | Reagovat

vlastně máš v mnoha věcech pravdu. ale v něčem musím nesouhlasit. a to v tom, že geniální člověk může určitě žít naprosto normální život. vlastně ani moc nevím, jak takového geniuse na ulici poznáš...je totiž na-o-ko ú-pl-ně nor-má-lní.

2 Adéll Adéll | 6. srpna 2012 v 7:49 | Reagovat

[1]: Panebože, co je tohle za rozumbradu? :-D Radíš, ale ani správně neumíš skloňovat génia...
Jinak zpátky k článku, podle mě géniové na oko normální nejsou, tyhle vždycky jejich inteligence trošku vyčlení z kolektivu a hledají sobě podobné, čímž ale nemyslím nerdy z amerických filmů :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Člen týmu a hrdý podporovatel Knižního pořadu!