Březen 2013

Výstřednost

31. března 2013 v 14:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Téma týdne

Výstřednost

Rád bych prvně napsal, co je to vůbec ta výstřednost. Dle mého (stručně) se jedná o odchylku, či dokonce SCHOPNOST (!!) odlišit se od normálu. V dnešní době by mohla taková výstřednost být docela perspektivní a přínosem. Čím více excentrická osobnost, tím více si jí lidí všimne, je však jasné, že nic se nemá přehánět.

Extravagantnost v jisté míře je více než přínosem pro daného člověka, jenž si svoji jedinečnost uvědomuje a ještě více ji podtrhuje tím, jak se chová. Jeho chování pak vyplývá z různých důvodů - ať už je to nějaký komplex, či sociální dispozice k tomu, aby se tak choval.

Ani si to neuvědomujeme, ale naši výstřednost časo ovlivńuje právě prostředí, tedy lidi, nejčastěji spolužáci ve škole a kolegové v práci. V rodinném kruhu se tito lidé snaží právě zapadnout a chovat se jako šedá myš. Proč? Nemají to zapotřebí, rodina je úplně něco jiného než spolupracovníci či spolužáci.

Učebnicový příklad výstřednosti? Černé kačátko! Není to však něco, co lidi ještě více odlišuje a tím pádem si připadají opravdu unikátní? Jejich ego roste (mělo by přiměřeně, hlavně ať jim to nestoupne do hlavy) a tím pádem jejich sebevědomí a sebeuvědomění si vlastní jedinečnosti.

Příkladem mohu být i já. Z malého uťápnutého človíčka ze základky se s příchodem na střední školu stával čím dál větší extrovert a nyní na VOŠce se můžu považovat skutečně za plnohodnotnou výstřední osobu, díky svému šaškovskému stylu. A proč to tak nečinit? Vždyť je to přeci sranda.

Ovšem výstředností je značná spousta, myslím tím druhů, každý to vnímá jinak a každý se svou výstředností projevuje jinak. O těch negativních možnostech výstřednosti však dnes psát nehodlám. A co Vy? Jste nějakým způsobem výstřední nebo se považujete za "normální" lidi? :)

> ZDROJ(E): DeviantART (obrázek)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

[Recenze] Kubo, Tite - Bleach 2: Goodbye Parakeet, Goodbye My Sista

31. března 2013 v 8:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Recenze komiksů

Tite Kubo se do toho v Bleachi 2 opřel. A není to tak hezké, jako Rukia na obálce

Název: Goodbye Parakeet, Goodbye My Sista
Autor: Tite Kubo
Série: Bleach #2
Originál: Shueisha, 2002
Česko: Crew, 2012
Formát: 192 stran, paperback
Překlad: Anna Křivánková
Obálka: Tite Kubo

Legendární manga Bleach se v českém vydání objevila v podobě dalšího dílu, který příznivce komiksů ve východním stylu nepochybně potěší a zahřeje u srdce. A to nejenom díky tomu, že se tento fenomén vydává v češtině (i to je však důvod ke skákání do vzduchu radostí), ale také proto, že příběh začíná nabírat obrátky.

Ičigo má již na kontě jednoho zabitého hollow, ale práci je nutné vykonávat zodpovědně, a tudíž je naprosto zřejmé, že v blízké budoucnosti dojde ještě k mnoha bojům, které bude potřeba vyhrát. A protože chlapec nevykonává obyčejnou práci jako třeba kominíci nebo učitelé, ale žije jako sběratel duší, problémy se dostavují celkem často. A další z nich přijde vcelku brzo, dá se říci ihned.

[Recenze] Rehfeld, Frank - Vyhnanství trpaslíků

26. března 2013 v 19:04 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Recenze knih

Vyhnanství trpaslíků funguje jako most ke třetímu dílu

Název: Vyhnanství trpaslíků
Autor: Frank Rehfeld
Série: Trpaslíci II #2
Originál: Blanvalet, 2002
Česko: Fantom Print, 2012
Formát: 304 stran, hardback
Překlad: Svatava Kretková
Obálka: Jan Patrik Krásný
Tagy: Fantasy

Je tu pokračování Trpaslíků od Franka Rehfelda a s ním i naši hlavní hrdinové Walron a Barlok společně s Tharliou, Ailin, Lokinem a Malcorionem. Jak jejich dobrodružství pokračuje? A daří se jim? Jaké nové zápletky Vyhnanství trpaslíků přináší? Možná to vše není tak jednoduché, jak to vypadá.

Trpaslíci jsou nuceni žít na zemském povrchu, byli totiž vyhnáni temnými elfy z podzemí, ze svého města Elan-Dhor. Ale ani zde nenacházejí klidu, dostávají se do nepříjemného a hlavně vyostřujícího se sporu s lidmi z blízkého města Clairborn, jehož obyvatelé nevítají trpaslíky zrovna s nadšením. Trpasličí rod ničí skupováním velkého množství lidských zásob jejich ekonomiku a tak se není čemu divit, když ti proti tomu podniknou určité kroky. Tomu všemu musí královna Tharlia spolu s Barlokem čelit.

[Audiokniha] Čepelka, Miloň - Příliš mnoho pohřbů

23. března 2013 v 15:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský
Miloň Čepelka

Příliš mnoho pohřbů aneb Když květiny promluví


Anotace: Novela Příliš mnoho pohřbů zachycuje osudy tří generací rodiny Dojáčkových. Seznámíme se s panovačným dědou Fánou, který se nesmíří s tím, že se jeho dcera v padesáti letech rozhodla žít po svém, a spáchá sebevraždu. Budeme sledovat příběh Fánova ambiciózního syna Viléma, který po únoru 1948 vstoupí do komunistické strany, a když po krátké kariéře ředitele znárodněné továrny upadne v nemilost, začne alespoň řídit životy svých blízkých. A do třetice je tu Vilémův syn Kamil, úspěšný, ale veskrze konformní muž, pro něhož je nejvyšší hodnotou dobře fungující rodina. Z poklidu ho vytrhne až neuvěřitelná zpráva, která vrhá na rodinnou historii zcela nové světlo...
Novela Příliš mnoho pohřbů je druhou prózou herce, rozhlasového moderátora, textaře, dramatika a básníka Miloně Čepelky

Slovo rétora: Nedávno (zhruba před měsícem) byl v naší knihovně sám Miloň Čepelka, kde představoval svůj nový počin - Příliš mnoho pohřbů. Babička se mi svěřila, že tam chtěla jít, ale něco jí do toho přišlo, tak nemohla. Rozhodl jsem se si knihu půjčit a načíst ji pro ni. Tato četba je tedy věnovaná mé babičce a pak také všem přátelům v oblasti mluveného slova. Tímto bych chtěl poděkovat i zampfirovi, který mi po domluvě propůjčil hudební podklady Přeji vám příjemný poslech a pěkný zážitek


>> ČETBA DOKONČENA <<
Celková délka: 02:50:24 hod.
Hudební doprovod a zvukové efekty: znělka na začátku a konci každé kapitoly
Seznam tracků:
Prilis_mnoho_pohrbu_00_Uvod
Prilis_mnoho_pohrbu_01_Srdcovka_nadherna
Prilis_mnoho_pohrbu_02_Lilie_bila
Prilis_mnoho_pohrbu_04_Kala
Prilis_mnoho_pohrbu_05_Pivonka
Prilis_mnoho_pohrbu_06_Ruze
Prilis_mnoho_pohrbu_07_Sakura
Prilis_mnoho_pohrbu_08_Karafiat
Prilis_mnoho_pohrbu_09_Hyacint


Celé: Úvod + 9 kapitol
Bitrate: 128 kbps / Délka: 02:50:24 hod.
Part 1neboPart 1

Heslo:
PohreB

[Recenze] Lukjaněnko, Sergej - Rytíři čtyřiceti ostrovů

21. března 2013 v 15:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Recenze knih

Když spolu děti bojují na život a na smrt

Název: Rytíři čtyřiceti ostrovů
Autor: Sergej Lukjaněnko
Originál: ACT, 2009
Česko: Argo & Triton, 2012
Formát: 238 stran, paperback
Překlad: Pavel Waigel
Obálka: Jan Dřevíkovský

I k nám, do Česka, přistála na pulty Lukjaněnkova prvotina Rytíři čtyřiceti ostrovů, která si sice hraje na fantasy, ale v samotné knize toho lze objevit daleko víc. Nakladatelství Argo ve spolupráci s Tritonem nám přináší příběh plný otázek, emocí, akce a v neposlední řadě i jednoho velkého námětu hodného zamyšlení.

Rytíři čtyřiceti ostrovů začínají jako nepopsaný list papíru, od kterého nikdo neví, co přesně očekávat. Dimko je obyčejný ruský kluk, kterému prázdniny nezačaly zrovna tak, jak si představoval. V tom ho osloví neznámý muž, zda by si ho mohl vyfotit a když tak učiní, Dimko se ocitá v úplně jiném světě. Ve světě, kde se bojuje o vítězství a přežití. Kde se obyčejné dřevěné meče v boji proměňují na ocelové. Ruský chlapec je tak vržen na neznámé místo, do světa sestávajícího z čtyřiceti ostrovů.

[Audiopovídka] Caudr, Josef - O té nejsevernější vesničce

20. března 2013 v 21:53 | Vojtěch "Medroš" Hamerský

Josef Caudr

O té nejsevernější vesničce

Anotace (neoficiální): Krátký, leč podmanivý příběh o lidskosti v každém z nás...

Slovo rétora: Jedná se o povídku mého nynějšího spolužáka z VOŠky, kterou mi poslal, abych ji ohodnotil. Povídka se mi po přečtení zalíbila a řekl jsem si, že ji i načtu. Tak tedy, zde ji máte. Děj zde není skoro vůbec důležitý, zaujala mne však hravost slov a poetičnost. Užijte si poslech ;)

Počasí si jen tak nevybereš

20. března 2013 v 10:39 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Zápisník

Se vším to jde od desíti k pěti. A jinak tomu není i u toho zákeřného počasí, které se jistojistě všemožně snaží naštvat plno lidí (včetně mé maličkosti). Nemám nic přímo proti zimě a sněhu, ale chápejte, když má jeden údajnou alergii na chlad, je mu z pohledu na padající sníh mizerně.

Kdyby to bylo jenom chvíli, tak se člověk vůbec nepozastaví. Ale pokud sníh pádá od 10 hodin dopoledne až prakticky do večera, vůbec se není čemu divit, že jsem otrávený. Od 10 hodin jsem byl nucen sledovat skrze okno z naší třídy vydatně padající sněhové vločky, abych měl bezpochyby pořád na vědomí, že cesta skrz tuto vánici mne nemine.

Což o to, kdybych člověk jel ihned po škole domů, tuto strastiplnou cestu by možná i přežil bez úhony. Avšak když musí do Mahenky nutně vrátit knihy, tak se ze strastiplné cesty rázem stává určitý druh hororu. Člověk si razí cestu skrz ten zpropadený sníh, náladu má tím pádem pod psa, ale když úspěšně vchází do knihovny a vrací knihy, nálada spadá už mnohem níž, než byla dosud.

Poplatek 70 Kč za pozdní vrácení knih je také k vzteku, ale co se dá dělat, příště si už dám pozor... S výběrem nových knih jsem tedy opatrný a nakonec neváhám a vybírám pouze komiksy a mangu, abych měl jistotu, že se podobný incident nebude nějakou dobu opakovat.

Tou dobou jsem už o něco klidnější, ale nezbývá mi nic jiného, než podstoupit další hrůzyplnou cestu na Hlavní nádraží, abych se dostal k trolejbusu. Čekám nějakou chvíli, pak přijíždí spásné vozidlo, které mne má dopravit do mého domova. Člověk si však nemůže ani číst, jelikož má vlasy plné roztávajícího sněhu a mokrá kniha je velmi špatná věc. Nasazuji sluchátka a zaposlouchám se do rytmu Daft Punku.

A co mi z toho vychází? Výlet za všechny prachy, na který opět jen tak nezapomenu. A co je nejhorší, dva dny po tomto nevýslovném hororu svítí sluníčko a všechno roztává - nelze pochopit. Počasí si zkrátka jen tak nevybereš...

> ZDROJ(E): DeviantART (obrázek)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Místo, kde chci žít

17. března 2013 v 23:20 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Téma týdne

Místo, kde chci žít


Jaké je vlastně moje vysněné místo, kde chci žít? Nevím, nemám potuchy. Jsou to pouze jakési fragmenty, nahodilé části různých míst, které by společně mohly vytvořit nějaký úžasný prostor k žití... Aby nedošlo k omylům a špatnému pochopení tohoto mého výmyslu (chorého) mozku, nebavím se tu o městech či vesnicích, natož o České republice, ba ani možná o našem světě jako takovém.

Stručně a jasně, protože o tom se tu opravdu nebudu rozepisovat - kdybych si měl vybrat mezi městem a vesnicí (či menším městem), vyberu si vesnici. Kdybych se rozhodoval mezi státy, nejspíše bych si vybral Irsko a to díky jejich principu soužití modernismu (dnešní doby) a přírody - a taky kvůli pivu, že ano! Ale ze všeho nejvíc bych si přál existovat a žít někde jinde. Nebo alespoň mít tu příležitost a zkusit to.

Je zbytečné se tu zabývat mezidimenzionálním cestováním a putováním do jiných realit apod. Ale ta myšlenka se mi rozhodně líbí. Mně, jakožto srdceryvnému fantasyákovi, se ihned vybaví les, v něm příbytek a všude okolo peace & love se spoustou fantaskních tvorů, se kterými bych si normálně povídal jako s lidmi.

Právě nejvíce můj imaginární domov vystihuje výše přiložený ilustrační obrázek, který se mi na první pohled zalíbil a určitým způsobem zaujal. Mít takový domeček na stromě, to by možná ihned přešel ten strach z výšek :) Jen já a víly...

Je tu mnoho, doslova spousta, možností, kde bych chtěl žít, ale tato představa je pro mne jaksi "nejrealističtější", je mou favoritkou. Ale nezoufám, nic není nemožné, takže jednou... kdo ví? :))

A co Vy? Jaké je Vaše místo, kde chcete žít? ;)

> ZDROJ(E): DeviantART (obrázek)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

[Recenze] Kubo, Tite - Bleach 1: The Death and the Strawberry

16. března 2013 v 15:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Recenze komiksů

Bleach 1 - Příběh o smrti, jahodě a mrtvých lidech

Název: The Death and the Strawberry
Autor: Tite Kubo
Série: Bleach #1
Originál: Shueisha, 2002
Česko: Crew, 2012
Formát: 192 stran, paperback
Překlad: Anna Křivánková
Obálka: Tite Kubo

Manga Bleach patří mezi jedny z nejúspěšnějších. Zejména díky chytlavé kombinaci vtipu a akce, která vás zkrátka dostane. Ičigo Kurosaki je zvláštní tím, že vidí duchy. A jako by to nebylo málo, některé z nich bude muset začít zabíjet.

Najde se nejspíše jen málo lidí, kteří neznají Bleach. Ať už v podobě celosvětově známého anime nebo mangy, kterou nám nyní Crew přináší i v české verzi. A je to právě tato manga, jež dala vzniknout tak slavnému stejnojmennému a­nime.

Ičigo Kurosaki je vcelku obyčejný kluk a středoškolský student. Má dvě sestry a bláznivého otce, s nímž udržuje velmi zvláštní vztah. To vše by bylo v pořádku, až na jednu věc - Ičigo vidí duchy.

[Audiokniha] Ardagh, Phillip - Strašné časy

11. března 2013 v 22:17 | Vojtěch "Medroš" Hamerský

Phillip Ardagh

Strašné časy

Anotace: Rodiče posílají Edu do Ameriky, aby zjistil, co se děje v redakci deníku Strašné časy, odkud dostávají pravidelný finanční podíl. Na cestě lodí, která převáží nejvzácnější diamant světa, ho doprovází hraběnka Konstancie. Do Edova kufru se naneštěstí sama přibalila i ještě bláznivější teta Blanka a dalším cestujícím je jeho starý známý, uprchlý trestanec Tulák. Velké dobrodružství začíná.

Slovo rétora: Konečně je tu poslední díl této slavné a hlavně ztřeštěně vtipné trilogie. Eda Neruda završuje svá dobrodružství na moři a myslím si, že je tento díl z těch tří nejvíce ujetý. Chci tímto poděkovat romini, že mi knihu naskenovala, přičemž zprostředkovala načtení a tím dovršení této série. Doufám, že si užijete poslech ;)

Člen týmu a hrdý podporovatel Knižního pořadu!