Duben 2013

Proč zrovna já?

28. dubna 2013 v 22:13 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Téma týdne

Proč zrovna já?


Tak tuto otázku jsme si položili každý z nás v našem životě nesčetněkrát, nemám pravdu? Možná si ji pokládáme každý den. Přeci jen, nemá daleko ke klasické filozofické otázce "proč existuji?"/"jaký je můj smysl života?". Všichni jsme svým způsobem jedineční a není tedy divu, když v určitou dobu na nás přijde řada. Záleží však na tom, co přesně se od nás očekává...

Můžeme v tomto kontextu brát naší jedinečnost v pozitivním i negativním slova smyslu. V tom pozitivním otázka "proč zrovna já?" vyznívá spíše zaraženě, protože dané skutečnosti nedokážeme uvěřit. V tom negativním na druhou stranu zní tato otázka tak, jak nám asi zní na první poslechnutí. Otráveně, znuděně, rozhořčeně... S negativním pojetím se totiž bezpochyby většina z nás setkává častěji než s pozitivním.

Mluvíme zde prakticky o čemkoliv, nákup, dělání domácích úkolů, mít někoho nebo něco na starosti,... Je toho spousta. A je až s podivem, jak taková zvolání "proč zrovna já?" z cizích úst zní :)

Proč zrovna já, se ptáte?
Co vám je do toho, vy hulváte!
To je pouze moje věc,
ta veliká, převeliká klec.

Uvězněn jsem v ní zhola celý,
čekám jen, až po mně vystřelí.

Užírám se tím celou dobu
a s otázkou "proč zrovna já" na jazyku,
kterou vyslovuji jen tak ze zvyku,
padám do svého hrobu.

> ZDROJ(E): DeviantART (obrázek)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

[Recenze] Gaider, David - Rozštěpení

27. dubna 2013 v 12:55 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Recenze knih

Rozštěpení. David Gaider přichází s třetím pokračováním série Dragon Age

Název: Rozštěpení
Autor: David Gaider
Série: Dragon Age #3
Originál: Tor Books, 2011
Česko: Fantom Print, 2012
Formát: 368 stran, paperback
Překlad: Jakub Mařík
Obálka: Electronic Arts
Tagy: Fantasy, Games

Čeští čtenáři se již konečně dočkali třetí knihy ze světa Dragon Age, který mnozí znají jako světoznámou počítačovou hru od vývojářské společnosti BioWare, jež má na kontě takové hity jako třeba Baldur's Gate, Neverwinter Nights či Mass Effect. Co všechno s sebou přináší nové Rozštěpení?

Rozštěpení je v pořadí třetí knihou série Dragon Age, napsanou Davidem Gaiderem, který svět obohatil i předešlými dvěma díly. Série tedy zůstává po celou dobu v rukou jednoho spisovatele, a čtenáři si nemusí zvykat na jiný styl psaní či úplně jiné pojetí příběhu v tomto světě.

[Recenze] Rowlingová, J.K. - Prázdné místo

22. dubna 2013 v 16:57 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Recenze knih

Lidé Pagfordu svádí urputný boj o prázdné místo

Název: Prázdné místo
Autor: J.K. Rowlingová
Originál: Little, Brown and Company, 2012
Česko: Plus, 2013
Formát: 544 stran, hardback
Překlad: Hana Zahradníková
Obálka: Joel Holland

A je to tu, nový román od slavné spisovatelky J. K. Rowlingové se dostává i na pulty českých knihkupectví, potažmo do rukou čtenářů. Kupodivu se na český překlad nečekalo dlouho, jak je tomu zvykem, čtenáři však byli netrpěliví už před vydáním samotného originálu. Prázdné místo sebou přináší mnohé, v první řadě je očekávání něčeho novějšího a odlišnějšího od slavného kouzelnického mladíka. Jak si však tento titul vede?

Bylo, nebylo jedno městečko jménem Pagford, jehož obyvatelé se tvářili šťastně, zdravě a všeobecně spokojeně. Nic však není tím, co se na první pohled zdá, máme jedinečnou příležitost do hloubky prozkoumat atmosféru, která vládne tomuto malému anglickému městu.

Květ

21. dubna 2013 v 22:35 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Téma týdne

Květ


Květ... Sakura... 5 centimetrů za sekundu... To a ještě víc se mi vybaví při pomyšlení na květ. Ale proč zrovna květ sakury? Ani nevím, mám pro Vás pouze jedno vysvětlení. Sakura, jak víme, má svůj domov v Japonsku a jelikož japonsko je pro mne nejen země pokroku a vyspělých technologií, ale také jakéhosi osvobození a vnitřního klidu, je tedy více než příhodné přibodobnit Japonsko sakuře.

Ano, dnešní doba je hektická a není tomu jinak i v Japonsku. Ale zabrousím trochu jinam, tito lidičkové dokážou stvořit kdejaké anime, které dokáže člověka pohladit na duše a zahřeje srdce. Dojemné, jako vidět snášející se okvětní lístek sakury, padající k zemskému povrchu 5 centimetrů za vteřinu. Doufám, že snad nikomu při pomyšlení na květ se nevybaví černé myšlenky, pouze ty krásné...

Co já bych ti tak mohl dát?
Pod naší sakurou budu zatím stát,
než vymyslím ten nejkrásnější dárek.
Snad by to mohl být kanárek?

Ne, to není vůbec ono.
Pouze přepnout ze sterea na mono
a hned by to bylo jednodušší,
i když nepochybně sušší.

Mír a lásku, to ti dát nesvedu,
rozdupali by je bez ohledu.
Co takhle kvítek růžový,
jenž bych ti přinesl z lůna sakury?

A pak by se celý tento svět,
proměnil v jeden krásný, převeliký květ.

> ZDROJ(E): DeviantART (obrázek)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

[Recenze] Stackpole, Michael A. - Věk objevů

16. dubna 2013 v 15:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Recenze knih

Věk objevů od Stackpolea je promyšlená fantasy trilogie, i když se to nezdá

Název: Tajný atlas / Kartomancie / Nový svět
Autor: Michael A. Stackpole
Série: Věk objevů #1 - 3
Originál: Bantam Books, 2005 - 2007
Česko: Triton & Epocha, 2011 - 2012
Formát: 520/470/446 stran, hardback
Překlad: Marek Čtrnáct
Obálka: Lubomír Kupčík
Rozsáhlá fantasy trilogie z pera Michaela A. Stackpolea ukazuje, že ve světě fantastiky je stále z čeho brát. Věk objevů v sobě skýtá mnohé a to, co by podle čtenářů obsahovat nemohl, nakonec vyplyne nečekaně na povrch. Nese se trochu na jiné vlně, ale je tomu tak z dobrých důvodů.

Příběh trilogie Věk objevů začíná v době 736. roku po Kataklyzmatu, události, která značným způsobem změnila celý kontinent. Tu způsobila bitva mezi císařským vojskem v čele s Císařovnou Cyrsou a barbarskými Turasyndy. Před více jak sedmi stoletími, těsně před tím, než Cyrsa odešla na křížové tažení, rozdělila Císařství na devět knížectví, aby tak předešla jakýmkoli pochybnostem, že její země bude rozvrácena.

Nedočkavost

14. dubna 2013 v 22:41 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Téma týdne

Nedočkavost


Nedočkavost je ve většinu případů velmi zlá věc. Je velmi úzce spjatá s časem (tedy respektive s načasováním, pro nějž lidé, oplývající touto vlastností, nemají cit). Pokaždé se stane něco špatného. Zkouším si vzpomenout, zda jsem zaznamenal případ, kdy nedočkavost byla k užitku, ale nemohu si nic vybavit. Nedočkaví lidé však za tuto svou vlastnost nemohou, mají to v sobě zakódované a již pouze nevědomě nedočkavosti využívají (i jako třeba jakéhosi obranného mechanismu).

Musím se přiznat, v mnoha věcech jsem také nedočkový člověk. Při ní se zjevuje - a je velmi znatelná - nervozita (kdy už to bude hotové, jak dlouho ještě, apod...) a dá se i říci, že se dá považovat za netrpělivost, která se projevovala hlavně u činností typu slepování papírových modelů. Dělal jsem to rád, ale nejraději bych vždy měl za určitou chvíli hotové celé dílo...

Stres, nerozvážnost, to jsou některé z příčin nedočkavosti. Musím si totiž uvědomit, že na nedočkavost nemá vliv pouze vnitřní problémy (tj. ta naše zakódovaná stránka osobnosti), ale tkví také ve vnějších faktorech, jako je nátlak okolí (přátelé, rodina, kolegové v práci,...). Není to tedy zejména vždy chyba daného člověka, ale také jeho společnosti.

> ZDROJ(E): DeviantART (obrázek)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Má budoucnost - v roce 2025

11. dubna 2013 v 14:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Jednorázovky
Ještě živá práce, která byla napsána na popud profesorky, vyučující Sociální komunikaci. Nejdříve jsme měli napsat krátké psaní o budoucnosti, poté jsme zjišťovali ve třídě, kdo z nás všechno šel ve třídě ve své budoucnosti do práce. A následně jsme kreslili naší pracovnu z budoucnosti v návaznosti na psychologii barev. Svou minipovídku jsem pojal ve stylu hard sci-fi, i když se jedná pouze o rok 2025 a také jsme měli na sepsání pouhých 20 minut, takže jsem to bral na první dobrou. Buďte tedy shovívaví :D. Povídání každého z nás ve třídě (tedy i to mé) začíná větami "Je 8. dubna 2025. Zvoní mi budík a já vstávám." Tak tedy...

Je 8. dubna 2025. Zvoní mi budík a já vstávám.
Nechce se mi stejně jako posledních 33 let, ale musím. Můj bionický kamarád LEO mi ze své paměti přehrává mou oblíbenou skladu "Jsem stále mlád".
Po všech obvyklých činnostech jako nasnídání se, vyčištění zubů a převlečení do mého pozitronového obleku, vyrážím do práce.
Je pravda, že žurnalistika není to, co bývala, a co teprve ta investigativní. Je pondělí a novinky se jen pohrnou, to znamená, že pro každou sebemenší informaci budu nasazovat svůj hubený krček. Každý si totiž střeží svá tajemství jako oko v hlavě a také každý má po ruce nějakého toho svého bodyguarda, který se nebude dlouho rozpakovat a při jakémkoliv náznaku pokusu o přesun jakýchkoliv dat či myšlenek vytáhne svůj kvér a bude chránit svého klienta.
Takhle to jde den po dni od roku 2022. Od "revoluce 3. generace", jak se tomu říká. Po namáhavém dni, kdy mi málem vyrazili zuby a propíchli srdce usedávám na svém retro gauči z roku 2013, kdy byl ještě v módě. Vytahuji laptotp a ten pomocí hlasového záznamu zapisuje má vyřčená slova. Podívám se na film z roku 2000, ale zjišťuji, že je to pěkná blbost.
V tom okamžiku elektromagnetické dveře od mého domu explodují a díky hluku mi takřka prasknou bubínky. Vidím spoustu chlápků v černých kombinézách s elektro obušky a plazmovými automatickými PM 450, jak něco pokřikují, ale moc jim nerozumím. Vím šak, co to znamená. Přišli si pro mě, protože jsem obhajoval pravdu. Cesta do již dnes ultramoderní věznice, z níž není úniku, nebude příjemná. Alkatraz čeká.
Už jsem vám řekl, že život je zkrátka na pandu?!

Knihovník - řečený Vyučený

11. dubna 2013 v 9:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Jednorázovky
Tato básníčka byla napsána ve spolupráci se spolužačkou na téma "Knihovník" v rámci jednoho školního workshopu těsně před Vánoci minulého roku. Doufám, že se vám satirická básnička bude líbit :)

Knihovník - řečený Vyučený

Jsem rozený knihovník,
informační pracovník.
Byl to vždy můj sen
knihovníkem býti jen.

Vrhl jsem se na to dravě,
studoval jsem ale hravě.
K ničemu to nebylo,
málem mě to zabilo.

Perspektivní profese,
jež depresi nesnese,
s velmi velkým platem,
která váží se jen zlatem!

Světu vládne MDT,
"knihovníkem budete!",
všichni na mě křičí,
hlava mi z toho řinčí.

[Recenze] Kubo, Tite - Bleach 3: Memories in the Rain

8. dubna 2013 v 22:47 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Recenze komiksů

Oko za oko, zub za zub. Tak zní hlavní motto komiksu Bleach 3

Název: Memories in the Rain
Autor: Tite Kubo
Série: Bleach #3
Originál: Shueisha, 2002
Česko: Crew, 2012
Formát: 192 stran, paperback
Překlad: Anna Křivánková
Obálka: Tite Kubo
A je tu v pořadí třetí díl nesoucí opět poetický název - Memories in the Rain, Vzpomínky v dešti. Co všechno by se mohlo myslet těmi vzpomínkami a jakým způsobem zemřela Ičigova matka, se sice nedozvíte, ale to je právě o důvod víc, si i další díl přečíst, a to nejlépe jedním dechem.
Již uplynulo šestnáct let od doby, kdy zemřela Ičigova matka. Každý rok jde jeho rodina uctít památku této ženy na hřbitov, kde je pohřbena. Tento rok však není jako ty ostatní, protože z poklidného výletu na hřbitov se pro některé členy rodiny stává noční můra. A jedním z nich je i Ičigo Kurosaki. Chlapec, který si myslí, že to on zavinil smrt své mámy.

[Měsíční chvástačka] Březen 2013

6. dubna 2013 v 23:35 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Měsíční chvástačka
Konečně přicházíme k nejaktuálnější měsíční chvástačce, a to za měsíc březen, který se nesl v duchu jen recenzních výtisků, za to ale (aspoň z té větší části) povedených...

Březen 2013

Máme tu další recenzní jízdu, neboli recenzákovou "one man show". Podařilo se mi ukořistit dle mého názoru samé zajímavé kousky. Musím říct, že s čtením jsem začal právě s tím nejhorším recenzákem - Vlčí krví ze série Syn pekel od Burdové. Možná někomu zkazím chuť, či mne za to bude nenávidět, ale kniha se mi zkrátka dost dobře nelíbila. Uvažuji nad tím, zda si v budoucnu zažádat o druhý díl ke zrecenzování...

Člen týmu a hrdý podporovatel Knižního pořadu!