Květen 2013

[Recenze] Ahmed, Saladin - Půlměsíční trůn

31. května 2013 v 20:22 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Recenze knih

Z Půlměsíčního trůnu dýchá exotika

Název: Půlměsíční trůn
Autor: Saladin Ahmed
Originál: DAW, 2012
Česko: Gorgona, 2013
Formát: 374 stran, paperback
Překlad: Vojtěch Sedláček
Obálka: Dominik Broniek

Gorgona si za svoji třetí vydanou knihu vybrala Půlměsíčního trůn z pera Saladina Ahmeda, jehož debut byl navržen na ceny Nebula, Huga nebo také Locus Award. Čtenáři se i nyní od nekonvenčního nakladatelství dostává do rukou excentrická kniha s tajuplným příběhem.

Adúla Maslúd je posledním svého druhu. A jako poslední je také řádně vyhledávaným. Tento lovec ghúlů však není jen také obyčejným lovcem, používá své metody a nestydí se využít služeb svého společníka, derviše Rasída.

Ten za Adúlou přichází s malým chlapcem, jemuž zabili rodiče. Podle chlapcových slov to byla stvůra, něco mezi lidskou bytostí a démonem. Společně s chlapcem k němu přichází vzkaz od Miri, někdejší milenky starého lovce. Prosí ho, aby se ghúla vydal zabít.

[Měsíční chvástačka] Květen 2013

30. května 2013 v 0:18 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Měsíční chvástačka
Velmi úrodný měsíc!

Květen 2013

Pokud by se knihy sklízely, tak byla květnová sklizeň jedna z nejlepších z letošního roku! Celkem 12 knih a 3 čísla časopisu, které putovaly ke mne domů. Víc takových hojných přírůstků, jen nevím, kdy to všechno přečtu :D

[Měsíční chvástačka] Duben 2013

30. května 2013 v 0:18 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Měsíční chvástačka
Duben se nesl v duchu pouhého jednoho recenzního výtisku...

Duben 2013

Tento měsíc se moc neurodila, skoro vůbec. Ale přeci jen, co jsem ztratil na kvantitě, jsem vyvážil kvalitou. V dubnu mi přišlo recenzní výtisk Prázdného místa od Rowlingové jako jednomu z dvaceti lidí v ČR (juhúúúú)! Četbu jsem si užil a těším se na další autorčinu tvorbu.

[Audioblog] #1 Startin' something new

24. května 2013 v 21:51 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Kukátkovský kecálek

OBSAH:
Info o Knižním kukátku
Plány s audioblogy
Příhody z natáčení videorecenze
Info o uzavřených spolupracích s nakladatelstvími Host, Gorgona a Domino
Info o e-časopisu Knižní kukátko
Plány s vlogy, videorecenzemi

[Recenze] Kubo, Tite - Bleach 4: Quincy Archer Hates You

22. května 2013 v 22:09 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Recenze komiksů

Bleach 4 za svými třemi předchůdci pokulhává

Název: Quincy Archer Hates You
Autor: Tite Kubo
Série: Bleach #4
Originál: Shueisha, 2002
Česko: Crew, 2012
Formát: 192 stran, paperback
Překlad: Anna Křivánková
Obálka: Tite Kubo

V pořadí již čtvrté pokračování legendární mangy, ve kterém se čtenář mimo jiné setká s novým přítelem ve zbrani a naopak také se svým potenciálním nepřítelem. Díl, s nímž se lze místy opět z plných plic zasmát a v němž se skrývá dalších pár desítek máchnutí mečem, přivede nejednoho čtenáře do varu.

V pořadí již čtvrté pokračování legendární mangy, ve kterém se čtenář mimo jiné setká s novým přítelem ve zbrani a naopak také se svým potenciálním nepřítelem. Díl, s nímž se lze místy opět z plných plic zasmát a v němž se skrývá dalších pár desítek máchnutí mečem, přivede nejednoho čtenáře do varu.

[Recenze] Canales, Díaz Juan & Guarnido, Juanjo - Blacksad

18. května 2013 v 22:41 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Recenze komiksů

Komiksový Blacksad řeší se svým revolverem a cigaretou nelehké případy

Název: Blacksad
Autor: Juan Díaz Canales & Juanjo Guarnido
Originál: Dargaud, 2000 - 2010
Česko: Crew, 2012
Formát: 224 stran, paperback / hardback
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Juanjo Guarnido
Tagy: Comics, Crime, Noir

Čtyři příběhy jako zrozené z padesátých let minulého století, nacházející se v jednom svazku a věnující se různým tématům - závislosti na drogách, rasovým sporům, chuti pomsty, válečným zločinům… To vše Juan Díaz Canales představuje a Juanjo Guarnido vykresluje v jednotlivých albech, které popisují Blacksadovy případy.

Všichni fanoušci Blacksada slaví. Nakladatelství Crew vydalo dosud všechny zveřejněné příběhy (i ty krátké a téměř neznámé) černého pantera v jednom svazku. První tři alba "Kdesi uprostřed stínů", "Národ ledu", Rudá duše" mohou znát čeští čtenáři dobře, ale nyní se seznámí i s čtvrtým albem "Peklo, mlčení" a dalšími dvěma bonusy navíc.

Čas plyne stále rychleji

12. května 2013 v 23:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Téma týdne

Čas plyne stále rychleji


Nad tímto zvoláním už nelze ani přemýšlet, to je holý fakt. Čas plyne rychleji jak z hlediska subjektivního, tak objektivního. Tzn. čas plyne rychleji z našeho pohledu (tento náhled na plynutí je utvářen námi, našimi zkušenostmi a pocity, náhled každého člověka na plynutí času je v tomto případě jiný) a nebo fakticky z pohledu všech lidí nehledě na jakoukoliv věc.

Vše se zrychluje, den co den, hodinu za hodinou. Někde jsem prý dokonce četl, že zatímco ještě před 20 lety si návštěvník galerie prohlížel každý obraz průměrně 10 vteřin, dnes jsou to pouhé 3 sekundy! A to je co říct. Pak mi nezbývá nic jiného, než zabřednout do mých fantasmagorických představ a hezky si vymýšlet scénáře, kde návštěvník galerie utíká od jednoho vystaveného obrazu ke druhému s vyplazeným jazykem, na každý se podívá ony zmíněné 3 vteřiny a peláší zase k dalšímu...

Od plynutí času se odvíjí všechno, jsme svědky rychlého vývoje výpočetní techniky a zahlceni předměty, které by nám měli zdánlivě usnadňovat každodenní život a ušetřit tak plynoucí čas. Má to však kýžený efekt? Já si myslím že ne, ba naopak, v mnohých případech to dokáže značně uškodit. Asi nejlepší možná varianta je věřit v lepší budoucnost (ale všichni víme, že už lepší nebude a že se vše naklání k těm prvotřídně nejhorším možným scénářům).

Kdo ví, třeba se nám jednoho dne sice nepodaří vynalézt stroj času, ale mašinku, která ten čas alespoň zastaví! :)

Čas tu plyne jako voda,
sbírejte ho, je ho škoda!
A když nechceš, tvoje chyba,
chytání času je nová obliba.

> ZDROJ(E): DeviantART (obrázek)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

[Recenze] Tolkien, J.R.R. - Pán prstenů 1-3 + Hobit + Silmarillion

9. května 2013 v 22:03 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Recenze knih

Nestárnoucí legenda se převléká do nového filmového kabátu

Název: Pán prstenů / Hobit / Silmarillion
Autor: J.R.R. Tolkien
Originál: George Allen & Unwin, 1937 - 1977
Česko: Argo, 2012
Formát: 430 / 352 / 476 + 242 + 360 stran, paperback
Překlad: František Vrba + Stanislava Pošustová-Menšíková
Obálka: Warner Bros

Legenda, na kterou oddaný čtenář fantasy sotva může zapomenout, znovu ožívá. Na podzim roku 2012, s přicházející premiérou první části Hobita, se s Tolkienem doslova roztrhl pytel - na pulty v knihkupectvích se dostavily dárkové boxy s ilustrovanými vázanými publikacemi i nová brožovaná vydání Pána prstenů a Hobita s filmovými obálkami. Pro mnoho čtenářů a fanoušků stříbrného plátna tak začíná další knižní maraton při opětovném čtení těchto kultovních románů.

[Recenze] Ness, Patrick - Volání netvora

4. května 2013 v 23:11 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Recenze knih

Volání netvora s sebou nepřináší pouze strašidelný příběh. Bohužel…

Název: Volání netvora
Autor: Patrick Ness
Originál: Walker Books, 2011
Česko: Jota, 2012
Formát: 214 stran, hardback
Překlad: Anežka Sedláková
Obálka: Jim Kay

Patrick Ness, známý především díky své dystopické trilogii Chaos, nyní předkládá své další dílo, Volání netvora. Knihu, jež mnohé lidi rozesmutní, rozpláče, a možná dokonce donutí některé z nich přemýšlet, jakým způsobem si nejvíce užít života a trávit se svojí rodinou více času.

Volání netvora je kniha, která patří spíše do kategorie hororu než k pohádkám. I když i to lze říci. Mísí se zde totiž více žánrů a místy je těžké rozlišit, jestli se jedná o výše zmíněný horor, pohádku, fantasy či sociální drama. Příběh vypráví o třináctiletém Conorovi, kterého v noci ve snech straší noční můra. Tento chlapec žije doma pouze s vážně nemocnou matkou, a je tedy odkázán prakticky sám na sebe, sám provádí většinu domácích prací a k tomu všemu chodí do školy. Až tu se mu jednou v noci zjeví netvor v podobě tisu, který roste před domem. Ten chlapci řekne, že mu postupem času bude vyprávět tři příběhy a od Conora bude čekat čtvrtý. Netvor navíc pokaždé přichází sedm minut po půlnoci.

Knižní kukátko 2.0

1. května 2013 v 19:08 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Novinky

Novinky obecně

Zdravím všechny,
rád bych napsal opět pár desítek slov o tom, jak se Knižní kukátko dostává dopředu, abyste zůstali v obraze a nevypadli mi z něj. I když se to nezdá - co se týče počtu publikovaných článků -, tak v pozadí okolo Knižního kukátka probíhaly všerůzné machinace a domluvy. Psaní e-mailů různým nakladatelstvím nebo vymýšlení nového uspořádání a lepšího grafického zpracování blogu.

Člen týmu a hrdý podporovatel Knižního pořadu!