[Recenze] Canavan, Trudi - Tessia: Zrození čarodějky

22. října 2013 v 14:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Recenze knih

Trudi Canavan popisuje počátky další mladé čarodějky

Název: Tessia: Zrození čarodějky
Autor: Trudi Canavan
Originál: Orbit, 2009
Česko: Zoner Press, 2011
Formát: 480 stran, hardback
Překlad: Martina Plechatá
Obálka: Max Meinzold

Tessia, jež je prequelem k samotné Trilogii o černém mágovi, je další z knih australské spisovatelky Trudi Canavan, která tímto nabízí čtenářům příběh dějově předcházející věcem, které se staly (respektive stanou) Sonee. Hurá do minulosti.

Tessia je mladá dívka, která pomáhá svému otci lékaři v pohraniční vesnici jménem Mandryn. Na svém panství zrovna hostí lord Dakon cizince, sachakanského čaroděje Takada. Ten neuměřeně ztrestá svého otroka a díky tomu je přivolán Tessiin otec, aby mu pomohl. A tak se stane, že se osudy lorda Dakona, Tessii, Takada a Hanary protnou.


Při obvyklé prohlídce zraněného otroka dojde mezi Takadem a Tessií k incidentu, který nakonec vede k tomu, že se probudí její magické síly a lord Dakon si ji vezme pod svá ochranná křídla. Takado odjíždí z Kyralie, avšak Hanaru, svého otroka, s sebou nebere. Nejhorší obavy jsou však zažehnány a tak může Tessiin výcvik začít. O ten se ale musí dělit s mladým Jayanem, který se u lorda také učí magickému umění.

V jednoduchosti (opět) spočívá krása
Trudi Canavan opět dokazuje, že umí napsat dobrou knihu. Takovou, kterou si čtenáři oblíbí, budou o ní rádi mluvit, jejíž svět není pouze jen plochou zemí s hranicemi, ale je seskládaný z pěkně poskládaných území, mezi nimiž existují různé vztahy, a na jejich základě se odvíjí příběh. Člověk tedy díky další autorčině knize dostává možnost přesvědčit se, že rčení "v jednoduchosti je krása" si nikdo jen tak nevycucal z prstu.

To, že je děj jednoduchý, neznamená, že musí být nutně prostý. Naopak, Tessia, přinášející dva příběhy o dvou mladých ženách, může v lesčem mile překvapit. Kniha nabízí pár překvapujících zvratů a také pohled do úplného počátku léčení pomocí magie.

I v případě této knihy Trudi Canavan popisuje čtenáři svůj systém kouzlení, který čeří vody ve fantastickém světě a ruší zavedené představy o kouzelnických hůlkách, kouzlení díky cizím magickým formulím anebo díky složitým gestikulacím.

Dobré, ne však stoprocentní
Tessia: Zrození čarodějky je bezesporu kniha zasluhující pozornost, ale najdou se i věci, které mohou čtenářský zážitek trochu zkazit. Zejména, když už má čtenář přečtenou Trilogii o černém mágovi. Je totiž docela úsměvné, jak jsou tituly Sonea a Tessia stejně tematické. Dívky pokaždé čistě náhodou objeví svou skrytou sílu, učí se (samozřejmě je to ostatním proti srsti) a řeší svůj vnitřní rozpor. Nebýt jiného místa a času, dalo by se říci, že Sonea a Tessia mají v mnohém na chlup stejnou dějovou linku. V tom případě nesmí chybět románek mezi mladými hrdiny, jinak by to nebylo ono.

Trudi Canavan však budiž odpuštěno, neboť dokáže psát čtivě a díky jejímu stylu psaní se čtenář do příběhu začte a horko těžko se bude odtrhávat. Australská autorka to zkrátka umí dobře podat. A na konec si připravila cestičku, po níž se vydá k sepsání další trilogii. Tentokrát věnující se Zrádkyním.

Hodnocení


> ZDROJ(E): Zoner Press (obálka)
> RECENZNÍ VÝTISK: Za recenzní výtisk pro napsání recenze děkuji nakladatelství Zoner Press.
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | Web | 22. října 2013 v 16:24 | Reagovat

děkuji za recenzi, podívám se po knize:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Člen týmu a hrdý podporovatel Knižního pořadu!