Knižní těšingr #7 - Prosinec 2013

2. prosince 2013 v 17:16 | Vojtěch "Medroš" Hamerský |  Novinky ze světa knih

Prosinec 2013


Název: Chřestýš Callahan
Autor: Juraj Červenák
Vydává: Brokilon
Formát: 272 stran, paperback
Překlad: Robert Pilch
Obálka: Lubomír Kupčík

ANOTACE:
Západ ještě nikdy nebyl divočejší. Vítejte v zaprášeném arizonském pohraničí, ráji banditů, nájemných vrahů, šlapek, lovců skalpů a indiánských hrdlořezů. Snad jen jeden člověk je za tu chátru vděčný - tak, jako je krysař vděčný za krysy.
Když Chřestýš Callahan tasí Krásku a Bestii, štvanci padají po tuctech. Jenže co když lovec lidí narazí na ne úplně lidské nebezpečí? Na mrtvé, kteří odmítají hnít v hrobech, na přízraky z dávnověkých podzemních chrámů nebo démony, kteří se živí lidskou krví? To Callahanovi dokáže pokazit náladu...
Fantasy western Juraje Červenáka, autora cyklů Černokněžník, Bohatýr, Bivoj a Dobrodružství kapitána Báthoryho. Meče tentokrát vystřídaly kolty, ale jedno se nezměnilo - zase vás čekají příběhy nabité drsnou akcí.

OČEKÁVÁNÍ:
Pokud se nepletu, tak Chřestýš Callahan vycházel na pokračování v Pevnosti, bohužel mě nějak minul... Tak teď bych to měl napravit tím, že si přečtu knihu. Těším se na ten svěží mix fantasy a spaghetti westernu! Zkrátka pan Juraj Červenák :)

=======================

Název: Klenoty české fantasy
Autor: Ondřej Jireš (ed.)
Vydává: Argo
Formát: 704 stran, hardback
Obálka: ?

ANOTACE:
Fantasy se u nás píše jen zhruba čtvrt století. Během této krátké doby však vyrostly dvě silné generace spisovatelů, kteří kvalitou svých textů dosahují zahraniční úrovně. Antologie představuje českou fantasy v celé její šíři a zaměřuje se výhradně na nejlepší dosud publikovaná krátká díla.
V Klenotech české fantasy najdete ceněné texty populárních spisovatelů, ale i méně známé povídky, které editora přesvědčily kvalitou námětu a zpracování. Antologie dokazuje, že domácí autoři mají co nabídnout každému čtenáři, který hledá originální a čtivé příběhy úchvatného žánru fantasy.

OČEKÁVÁNÍ:
To je tedy bichle, již druhá taková v tomto roce (ve stejné kategorii se ještě nachází Legendy: Prokleté knihovny). Takové špalky je radost číst, zejména, když jsou povídkové, to to pak ubíhá jedna báseň. Těšingr obrovský...

=======================

Název: Gantz 2
Autor: Hiroja Oku
Vydává: Crew
Formát: 224 stran, paperback
Obálka: Hiroja Oku

ANOTACE:
"Vaše životy skončily. Jak prožijete ty další, je jen a jen na mně. Tak se věci mají."
Tohle varování dostala skupina lidí, kteří byli v okamžiku své smrti teleportování do bytu, ze kterého se nedá utéct. Černá koule, která si říká Gantz, vysílá Keie Kurona, jeho přítele Masaru a nahou sebevražedkyni Kišimoto do ulic Tokia, aby bojovali proti děsivému cibulovému mimozemšťanovi. Na své straně mají zbraně a obleky vylepšující jejich schopnosti... proti nim stojí nejen smrtící protivník, ale i bojová nezkušenost a neznalost pravidel.
Ale to nehraje roli. Přestože jsou mrtví, mají poslední zoufalou šanci bojovat o svůj život. A taková šance se nesmí promarnit. I když je pro ni nutné zabíjet.

OČEKÁVÁNÍ:
Druhej Gantz, juchúúú, jupíí jej! První svazek končil obrovským cliffhangerem, tak jsem zvědav, co bude dál. Doufám v další hektolitry krve a pár vypálených ran z hi-tech oku lahodících zbraní! :)

=======================

Název: Vánoční říše
Autor: Joe Hill
Vydává: Beta
Formát: ? stran, hardback
Překlad: Adéla Bartlová
Obálka: Michal Kuba

ANOTACE:
Victoria McQueenová měla odjakživa zvláštní schopnost: dokázala najít ztracené věci i odpovědi na otázky, jež nelze zodpovědět. Občas jezdívala na kole k polorozpadlému krytému mostu, který ji během chvíle odnesl, kamkoli si přála - na jiné místo v Massachusetts nebo v celé zemi. Jednoho dne ovšem Viky potkala Charlese Manxe, který má zvláštní slabost pro děti. Vlastní starý Rolls-Royce s poznávací značkou NOS4A2, v němž vás po tajných silnicích odveze na to nejúžasnější, ale také nejděsivější hřiště, jaké jste kdy viděli. Viky, jediné dítě, kterému se podařilo z Manxových spárů uniknout, je nyní dospělá a snaží se na prožité hrůzy zapomenout. Netuší ovšem, že Manx na ni nikdy nezapomněl - a co hůř, vybral si nového spolujezdce na cestu do pekla: Victoriina malého syna.

OČEKÁVÁNÍ:
Obálka mě dokázala upoutat a anotace si mě též získala. Akorát to, co se může zdát na první pohled, tak nemusí ve skutečnosti být, jak jsem se asi přesvědčil. Vánoční říše zní asi hezky, ale vypadá to, že z toho bude docela napínavý thriller a tím pádem tak trochu strašidelná záležitost...

=======================

Název: Plnou parou
Autor: Martin Šust (ed.)
Vydává: Argo
Formát: 264 stran, hardback
Obálka: Pavel Trávníček

ANOTACE:
Poznejte příběhy plné dávno ztracené romantiky zahalené parou z podivuhodných strojů. S věhlasnými tvůrci zahraniční fantastiky se proletíme vzducholodí, pokusíme se spoutat sílu záhadných elementálů, oživíme novodobé Frankensteinovo monstrum či vystoupáme balónem do ohromujících výšin. Většina příběhů se sice odehrává v minulosti, ovšem podíváme se i do doby vzdálené budoucnosti, abychom poznali světy a doby, které sice nikdy neexistovaly, ale bylo by krajně vzrušující, pokud bychom je mohli navštívit i jinak než jen na stránkách knih.
Antologie Plnou parou zachycuje v uceleném knižním souboru česky vůbec poprvé výrazný fenomén zahraniční fantastiky poslední doby. Kdokoli s kouskem odvahy v srdci a lásky k mnohem jednodušším dobám bez počítači řízeného života nalezne v knize poutavé příběhy, v nichž prožije doslova dech beroucí dobrodružství...

OČEKÁVÁNÍ:
Steampunk, konečně zase steampunkový titul, který jsem zaregistroval, že má vyjít. Jediné, co mě zarazilo, byl počet stránek, čekal jsem trochu víc, ale vynahrazuje to skvělá obálka a jistota záruky kvality :)

=======================

Název: Stallo
Autor: Stefan Spjut
Vydává: Host
Formát: 536 stran, hardback
Překlad: Azita Haidarová
Obálka: ?

ANOTACE:
Rok 1977, Národní park Sarek v Laponsku. Fotograf, který se specializuje na focení divokých zvířat, vyfotí ze svého malého letadla zvláštní snímek medvěda uhánějícího přes močály, jemuž sedí na zádech podivné stvoření podobné dítěti, avšak chlupaté a s dlouhým ocasem. Vypadá jako malá opička, ale opice to není. Není to ani člověk, ani zvíře. Fotograf tvrdí, že zachytil trolla.
Léto roku 1978. Z chaty v dalarnských lesích ve Švédsku beze stopy zmizí malý chlapec. Jeho matka tvrdí, že ho unesl obr. Hoch není nikdy nalezen.
Rok 2004. Susso vytvoří webovou stránku věnovanou kryptozoologii. Zabývá se hledáním bytostí, jejichž existence dosud nebyla prokázána, jako jsou Yetti, Lochneská příšera nebo Velká noha. Nejvíce ji však zajímají trollové. Tuto posedlost zdědila po svém dědovi, známém fotografovi divoké přírody. Jednou Susso zatelefonuje stará žena a oznámí jí, že před svým domem zpozorovala malé podivné stvoření, které sledovalo ji i jejího čtyřletého vnuka. Susso popadne fotopast a okamžitě se za stařenou rozjede. Začíná děsivá výprava do neznáma...
Stallo je napínavý román, který lze těžko zařadit do nějakého žánru. Obdivuhodně napsaná kniha o trollech, démonech v nás a o vztazích s našimi dětmi, přírodou a zvířaty.

OČEKÁVÁNÍ:
Jó, tak Stallo znamená pro mě za tento měsíc jeden z největších těšingrů. Z anotace je cítit, že díky této knize prožiju další čtenářský zážitek v hlavní roli s neotřelým příběhem. Host mě má zkrátka přečtenýho! :D

=======================

Název: Legenda o Brokenu
Autor: Caleb Carr
Vydává: BB art
Formát: 608 stran, hardback
Překlad: Jaroslava Kočová
Obálka: ?

ANOTACE:
Před léty došlo k objevení rukopisu Legenda o Brokenu, o němž se již delší dobu tušilo, že existuje. Ten líčí osudy bohatého opevněného města, kde panuje pořádek nastolený ostřím meče - byť v celé říši tajné kliky snují intriky na jeho ovládnutí. Za žulovými hradbami města, v divočině Davonského lesa bojuje o přežití vynalézavý kmen vyděděnců známých jako Banové. Cesty obránců Brokenu i těch, kdo usilují o jeho dobytí, se s každým dějovým zvratem protínají: Sixtus Arnem, vznešený a lidmi v úctě chovaný velitel královského vojska, bojuje se svým svědomím a také s novými povinnostmi, které před něj staví zvěsti o válce, k níž se schyluje. Lord Baster-kin, nejvyšší představený Kupecké rady, usiluje o to, aby jeho království neztratilo lesk a slávu, byť sám sní pokřivený sen o vlastní moci. A Círa, nadaná stopařka kmene Banů, se vydává na dobrodružnou pouť, aby zachránila svůj lid. Cestou jí pomáhá věhlasný myslitel a filozof Kalifestros. Všichni společně pak doufají, že se jim podaří vykonat ničivou pomstu na Brokenu, vyústící v den zúčtování, kdy vznešené hradby navždy podlehnou vítězství vědy nad pověrou.
Dlouho očekávaná kniha Caleba Carra, která bere dech a je neodolatelně čtivá, je napěchovaná akcí a přináší plejádu postav, jejichž příběh se odvíjí na pozadí předstředověkého střetu kultur - při kterém staří bohové bojují s novými, věda popírá všechny předpoklady a ctnost získává mnoho podob.
Legenda Brokenu, plná dobrodružství a vypravěčské invence, je nevšední a dokonale podmanivé mistrovské dílo.

OČEKÁVÁNÍ:
Víceméně bych si asi knihy nevšiml, nebýt obálky. Přeci jen, krásný bílý tygr (doufám, že to je tygr) se nevidí na obálkách jen tak, že? Po přečtení anotace mě kniha začala zajímat ještě víc, takže už s netrpělivostí čekám, až vyjde a já ji zkusím někde ukořistit :)


> ZDROJ(E): Crew (obálka) | Beta (obálka) | BB art (obálka) | Brokilon (obálka) | Argo (obálky) | Host (obálka)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Člen týmu a hrdý podporovatel Knižního pořadu!