30 day book challenge

Day #30: Nejlepší kniha, kterou jsem letos přečetl

3. března 2013 v 15:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský
A je to tu! Poslední den této challenge přichází a s ním nejlepší kniha, kterou jsem zatím letos přečetl...

Juan Diaz Canales & Juanjo Guarnido - Blacksad

Není to přímo kniha, ale komiks. Ale ne ledajaký komiks. Blacksad je totiž jedním z mála komiksů od Crwe, který patří do edice nejlepšího evropského komiksu a má na to plné právo! Tato komiksová kniha, obsahující 5 Blacksadových příběhů, je zajímavým počinem dvou španělských autorů - tedy jednoho scénáristy a jendoho kreslíře.

Blacksad disponuje živými barvami, každá postava je umně vykreslena do nejmenších detailů s takovou parádou až se čtenářovi zatají dech. Autoři do každého z příběhů zakomponovali nějaký lidský problém moderní doby - rasismus, závislost na drogách, kuklux klan apod. Vše navíc podtrhuje fakt, že hrdiny komiksu nejsou lidé, ale zvířata. Blacksad je tedy takovou komiksovou alegorií, díky níž krásně vystihuje a zvýrazňuje výše napsaná témata.

Doporučuji všem milovníkům komiksu, ale nejenom jim. Tenhle skvost by si měli přečíst všichni a jen obdivovat čistou krásu evropského komiksu :)

A jaká je Vaše nejlepší kniha v tomto roce, kterou jste prozatím přečetli?

Day #29: Kniha, kterou právě čtu

2. března 2013 v 14:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský
Předposlední den je tady. Kniha, kterou právě čtu je...

Robin Hobb - Šílená loď

Druhá kniha ze série Magické lodě z pera spisovatelky Robin Hobb přináší další dobrodružství živých lodí, zvláště pak Vivacie, která se na konci předchozího dílu dostala do spárů pirátů. Po prvním díle od této knihy očekávám docela dost, takže doufám, že nebudu zklamán, nýbrž naopak patřičně odměněn další porcí skvěle napsané fantasy!

Tuto sérii doporučuji přečíst Vám všem, ale zejména těm, kteří mají rádi knihy z námořnického prostředí a rád se vypravuje se svými knižními hrdiny daleko na široké moře. To ale neznamená, že i ostatní si knihy nezamilují...

A co právě teď čtete Vy?

Day #28: Kniha, kterou jsem naposledy četl

1. března 2013 v 13:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský
Pomalu se dostáváme ko konci! Dvacátý osmý den a s ní kniha, kterou jsem naposledy četl...

James Barclay - Polední stín

Druhý díl série Kroniky Havranů přináší opět Havrany zpět a s nimi i problém, který způsobily sesláním Zloděje úsvitu. Musím přiznat, že na začátku jsem byl dost rozpačitý. Nevyvíjelo se to podle mých představ a v jednu chvíli jsem měl dokonce chuť knihu kvůli plytkým dialogům odložit. Na to, že Polední stín přímo navazoval na předchozí díl - Zloděj úsvitu - to nebylo moc dobré vykročení.

Takhle jsem se mírně řečeno trápil do poloviny knihy, kde nastal jakýsi zlom, okamžik, kdy se něco změnilo a akce i napětí začalo znatelně přibývat. To znamená, čím blíž jsem byl koncí, tím více ubývalo dialogů a přibývalo popisů soubojů a bitev. Od té doby mě teprve kniha vtáhla a já přestal vnímat čas, příběh (tedy ta dobrá druhá polovina) si mě získal.

Dalším takovým větším mínusem byla až přehnanost s jakou Barclay konec popisoval, zdálo se mi to občas dost chaotické, snadno jsem se ztrácel a nebyl jsem si jistý kdo udělal co, kde je teď, jestli drak zabil onoho draka, nebo Wes zabil nějakého z protektorů... Škoda té přemixovanosti ke konci, kdyby však takto autor napsal celou knihu, chrochtal bych blahem...

A co Vy? Kterou knihu jste naposledy četli?

Day #27: Oblíbená fikce

28. února 2013 v 12:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský
Již sedmadvacátý den, nyní s oblíbenou fikcí...

George R.R. Martin - Hra o trůny

No co bych Vám povídal, Hra o trůny! Přečíst si tuto knihu i zbylé čtyři pokračování je snem a povinností každého čtenáře fantasy světem zběhlého a poblázněného. Klasika, která se nedávno dostala i na televizní obrazovky na stanici HBO v podobě seriálu, jehož 3. série nyní bude začínat...

Martin s bravůrností a lehkostí mu danou popisuje krajiny i postavy, zvládá mistrně vypravovat dějové linie ze všech úhlů pohledu (ať už sedmiletého Brana nebo jeho matky Catelyn). Jedná se o umně napsané dílo hodné celosvětové pozornosti, a to zcela právem! Tato kniha patří k samotným základům ve fantasy literatuře a George R.R. Martin se třebas vedle Sapkowského či Tolkiena řadí mezi elitu na poli fantasy.

Všem bláznům do fantasy, zejména ti, kteří si potrpí na středověkou fantasy, toto dílo doporučuji. Nelekejte se počtu stran, uteče to jako voda ;)

A co Vy? Jaká je Vaše oblíbená fikce?

Day #26: Oblíbená non-fikce

27. února 2013 v 11:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský
Již dvacátý šestý den a s ním oblíbená knižní non-fikce! Co to bude tentokráte? :)

Václav Kaplický - Kladivo na čarodějnice

Je fakt, že jsem se nad knihou musel chvíli rozmýšlet. Přeci jen, nefiktivní knihy nečtu zcela běžně a každý den a tak jsem chvíli strávil pátráním v mé paměti. Paradoxně jsem ani pátrat nemusel, jelikož ve mě stále z nedávné doby mrazí při pomyšlení na Kaplického Kladivo na čarodějnice.

Toto sugestivně vyprávěné dílo s ponurou až tmavou atmosférou (ďábelskou, pokud chceme být doslovní) popisuje události, které se staly jakýmsi jedním z dalších milníků v naší historii, jež výrazně pozměnili bytí a chování lidí. Vypravuje o krutostech za dob upalování čarodějnic, kdy byly nevinné ženy mučeny tak krutým způsobem, až se nakonec v mdlobách podvolovaly a přiznávaly se ke hříchům, jež nikdy nespáchaly.

Já sám jsem měl možnost vyslechnout si knihu v audio podobě prostřednictvím hlasu pana Pavla Rímského, který nejenže svým hlasem se ke knize hodí, ale vžil se do rolí všech postav takovým způsobem, až z toho opravdu mrazí. Pokud někdo z Vás bude mít možnost si audioknihu poslechnout, vřele doporučuji, není to však poslech na jeden večer, který sfouknete raz dva...

A Vy? Jaká je Vaše oblíbená non-fikce? ;)

Day #25: Oblíbená kniha, kterou jsem četl ve škole

26. února 2013 v 10:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský
Je tu další den a s ní oblíbená kniha, kterou jsem četl ve škole (ale nejenom v ní!) :)

Rod Rees - PoloSvět: Zima

PoloSvět... no co Vám budu povídat, to je zkrátka PoloSvět! Nevím, jak bych to měl blíže specifikovat, ale pokud se alespoň trochu zajímáte o steampunk či kyberpunk a jste zvědaví, co autor dokáže mixování těchto dvou žánrů společně s dystopickým nádechem, tak rozhodně doporučuji přečíst všechny 3 knihy PoloSvěta, které byly dosud v češtině vydané (čeká se na vydání poslední knihy - PoloSvět: Podzim).

Je fakt, že mockrát jsem s ní ve škole nebyl a tak hlavně z důvodu toho, že jsem ji měl vcelku rychle přečteno. Příběh mě totiž velmi zaujal a nebyla nějaká větší šance se od knihy odtrhnout na moc dlouhou dobu, tudíž čtení probíhalo i při jízdách MHD (ty stránky jsem vyloženě hltal). To ale nic nemění na tom, že se jedná o oblíbenou knihu, kterou jsem četl ve škole pod lavicí a to zvláště v hodinách, které mne moc nebavily.

Rod Rees úspěšně kombinuje steampunk a kyberpunk a přimíchává do příběhového kokejlu i kus historie, včetně Heydricha v samotném čele, nevyjímaje v dalších dílech třeba i Markýze de Sade. Historický kontext tu rozhodně má své opodstatnění (Heydrich chce v PoloSvětě dosáhnout konečného řešení stejně jako kdysi v reálném světě). A ať už se to zdá jakkoli nemožné, u Roda Reese je možné opravdu všechno... :)

A co Vy? Jakou knihu jste si četli ve škole?

Day #24: Kniha, ve které je má oblíbená scéna

25. února 2013 v 22:11 | Vojtěch "Medroš" Hamerský
Pokračujeme v této challenge, nevzdávám se, do té 30 to dokopu! :D Nad knihou s oblíbenou scénou jsem musel chvíli přemýšlet, ale myslím, že nakonec jsem vybral dobře... :)

Terry Brooks - Kouzelné království na prodej/prodáno

Oblíbených scén je zde opravdu hodně (prakticky při četbe celé knihy jsem se nenudil), vyzdvihnu asi dvě. A to tedy scénu, kdy si za $1 000 000 Ben opravdu kouzelné království Landover koupí od podlého čaroděje Meekse. Ve chvíli prvního čtení mi scéna připadalo docela absurdní, ztřeštěná, ale díky tomu hodně vtipná a zábavná... Nešlo se divit a přitom neusmívat.

Ta druhá je, když Ben poprvé dorazí do svého koupeného království jako jeho (zatím neoficiální) král. Příběh, který se od této scény větví, je plný té správné pohádkovosti s určitou mírou napětí, akce a emocí.

Dle mého názoru na této scéně stojí celá kniha, bez ní by prostě nebylo plnohodnotnou. Příchod do Landoveru je jak pro Ben, tak právě pro čtenáře knihy stěžejní a poté se vše krásně nabaluje, víc a víc, příběh čtenáře krásně vtáhne.

A co Vy? Jaká je kniha s Vaší oblíbenou scénou? :)

Day #23: Kniha, o které říkám, že jsem ji četl, ale není to pravda

7. srpna 2012 v 22:35 | Vojtěch "Medroš" Hamerský
Docela jednoduchá volba knihy, o které říkám, že jsem ji četl, ale není to pravda... :)

Gordon Roderick a Williams Brian - Ztracený svět v podzemí

Určitě všichni máme takovou knihu, možná více. Někdy se prostě musíme uchýlit k menší lži, abychom vypadali u ostatních lidí dobře. Abychom se udrželi na tejné vlně. Je jasné, že lidé se rádi vysmívají druhým, kteří nevědí něco, co oni.

U mě je to tak s knížkou Ztracený svět v podzemí. Knihu jsem měl v ruce a četl prvních 30 stránek! Alespoň něco, avšak jinak nic. V tomhle případě jsem se tedy uchýlil ke lži já a prohlásil, že jsem knihu již četl. A knihu nemám dočtenou doteď. Mám ji v poličce v originále, koupenou z Levných knih. Doufám, že se v nejbližší době dostanu k její četbě.

A co Vy? Máte knihu, o které říkáte, že jste ji četli a přitom to není pravda? :)

Day #22: Kniha, kterou se chystám číst

6. srpna 2012 v 12:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský
Jaká kniha bude ta, kterou se chystám přečíst? Přečtěte si :)

Michael A. Stackpole - Tajný atlas

Anotace: V zemi Nalenyr se rodina knížecího kartografa těší výsadnímu postavení. Její členové nejen kreslí mapy, ale rovněž zkoumají neprobádaná území arozšiřují aaktualizují dosud známé vědomosti o světě. Jejich talent jim vynesl nevídanou moc a bohatství - na druhou stranu je však může stát život. * Keles a Jorim, vnuci knížecího kartografa, byli vysláni na nebezpečnou misi,aby prozkoumali nejtemnější kouty neznámých končin. Zatímco jeden mapuje moře, druhý nalézá oblast zničenou starodávnou magií. Jejich sestra Nirati se mezitím snaží ochránit bratry před intrikami, hněvem a závistí, které domaohrožují rodinu. * Ale to, co Keles a Jorim tentokrát objeví, bude mnohem větší a děsivější než jakékoli nové země. Křehký mír, který byl nastolen před staletími po téměř apokalyptické zkáze, je náhle ohrožen a vražedný útok narodinu kartografů spustí vlnu událostí, které otřesou celým světem.

Co od knihy očekávám? Propracovaný příběh, plný akčnosti a dobrodružství. Doufám, že to bude příjemné počtení a že mě kniha nezklame. I když je to první díl z trilogie, vkládám do něho určité naděje.
Kniha má něco málo přes 500 stránek, tudíž to bude i mírně delší počtení, ale myslím, že kniha bude čtivá, takže zas tak dlouho to číst nebudu.

A co Vy? Jakou knihu se chystáte přečíst Vy? :)

Day #21: Oblíbená obrázková kniha z dětství

5. srpna 2012 v 10:30 | Vojtěch "Medroš" Hamerský
S dalším dnem se dostáváme do mého dětství. Tentokrát se podíváme na mou oblíbenou obrázkovou knihu :)

Claude-Catherine Ragache - Mýty a legendy: Vlci, draci a bájná zvířata

Je to sice jediná kniha z této série (Mýty a legendy), kterou doma mám, ale jsem dvakrát tak rád, že ji mám. Když jsem ji dostal do ruky poprvé, byl jsem s to si maximálně prohlížet obrázky a přečíst nějaké to písmenko. Při dalším čtení jsem na tom byl se čtením již dobře a tak jsem si přečetl pár příběhů.

Celou knihu jsem přečetl teprve až minulý rok, kdy jsem knihu současně načítal do audio podoby. Byla nádhera sledoval tyto nádherné ilustrace. Každý příběh má totiž jednu. Ano, vím, že to není typická obrázková kniha, ale když jsem byl malý, tak mi byl nějaký text úplně šumafuk a sledoval jsem úchvatné obrázky vlků, draků a různých bájných zvířat.

Obrázky jsou pestré, výrazné a dokážou tak čtenáře zaujmout. Někdy až tolik, že máte chuť přestat číst a civět jen na ty obrázky. Jediné, co mě mrzí, je, že nemám více knih z této série... :/

A co Vy? Máte svoji oblíbenou obrázkovou knihu? A jakou? :)
 
 

Reklama

Člen týmu a hrdý podporovatel Knižního pořadu!