Malé rekapitulace (knihy)

[Malá rekapitulace] Zlodějka knih

30. června 2012 v 19:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský

Markus Zusak - Zlodějka knih

Hlášky: U této knihy Vám žádné hlášky nevypíši. Je to hlavně z důvodu, že všechny vtipné dialogy, které se vedly ve veselém duchu mezi hlavními hrdiny mi nakonec stejně připadaly tak vážné, že jsem se jen smutně posumával. Žádný z vtipů nelze přímo pohlížet jako na vitpný. Ano, v tu chvíli se tomu můžete zasmát, ale když si pomyslíte, co se s danými lidmi stalo v blízké budoucnosti, Váš usměv zamrzne na rtech...

Nejlepší část: Konec knihy. Nejemotivnější část celé knihy, která mě donutila přemýšlet nad vším. Celá kniha je dosti emotivní, ale konec jen podtrhuje ten nejúžasnější literární zážitek.

Nejhorší část: Vůbec žádná není!

Můj názor: S troufalostí si dovolím říci, že je to doposud nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl. Je možné, že jsou to pouze prozatimní pocity po přečtení knihy, ale jsem přesvědčený, že tomu tak není. Kdybych mohl, dal bych Zlodějce knih klidně 10 hvězdiček. A i tak, abyste věděli, jí dávám 10 hvězdiček z 5. Je to neskutečně čtivé. Smutné a zároveň šťastné, pochmurné a veselé...

Hodnocení


> ZDROJ(E): Argo (obálka)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

[Malá rekapitulace] Zloděj úsvitu #2

30. června 2012 v 14:35 | Vojtěch "Medroš" Hamerský

James Barclay - Zloděj úsvitu

(část druhá, strany 109 - 398)

Hláška No. 1:
"Jak poznáme, že umřel?"
"To poznáme, věř mi."

Hláška No. 2:
"Proč?" opakoval Ilkar nevěřícně. "Máš vůbec představu, jak je Styliann mocný? A vlastně i všichni ostatní, kteří tu byli? A ty ho tu začneš urážet, a navíc schováš Zloděje úsvitu někde na poli. Zasadil jsi tam urychlovače a čekáš, až vyrostou, nebo co?"

Hláška No. 3:
Sledoval Denserův pohled a zvedl zrak vzhůru, kde se za mračnem prachu modrala balaiská obloha. Uprostřed ní vířil velký hnědavý cákanec posetý šedivými skvrnami.
"Jejda," zvolal překvapeně Denser. "Takhle to asi být nemělo."

Nejlepší část: Ta je ke konci knihy, kde se ve všech dějových linkách svádí boje o záchranu Balai. Není zde stránka, kde by si čtenář mohl vydechnout a jsou to tak ty nejrychleji přečtené stránky z celé knihy :)

Nejhorší část: Zde je to více částí - a to, když se Hirad pokaždé osopí na Densera a začne mu spílat. Autor se v těchto momentech nejspíše vyžíval, ale mě samotného to ke konci již vůbec nebavilo...

Můj názor: Zloděj úsvitu je pěkně napsaná kniha, která má spád, má myšlenku a dalo by se říci, že provedení si zasluhuje také mírné nadprůměrné hodnocení. Je však kupodivu, jak se autor vypořádal s technikou kouzel. V těchto momentech mám totiž pocit, jako by vymýšlel počítačovou hru. "Seslal Neviditelnost" a podobné nesmysly ve mně vzbuzovaly určitou nechuť číst další řádky. Bylo to - vzhledem k propracovanosti příběhu - celkem strojené, jako by Jamese Barclaye nenapadlo nic jiného a nechtěl se tím dál zabývat. Jinak velmi obstojné dílo. Více se ukáže v recenzi pro Fantasyi :)

(Prozatimní) hodnocení


> ZDROJ(E): Fantom Print (obálka)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

[Malá rekapitulace] Zloděj úsvitu #1

19. června 2012 v 12:00 | Vojtěch "Medroš" Hamerský

James Barclay - Zloděj úsvitu

(část první, strany 0 - 108)

Hláška No. 1:
"Jenže pak se objevil Zloděj úsvitu," poznamenal Ilkar hořce.
"Pokud mu věříš," namítl Neznámý.
"Ty o tom pořád ještě pochybuješ, Neznámý?"
"A ty jsi pořád ještě elf, Ilkare?"

Hláška No. 2:
"Jestli mohu nadnést něco k projednání," promluvil mág pomalu, "tak bych navrhoval jít spát."

Hláška No. 3:
"Pokládat Dordoveřanovi takovou otázku je hloupé."
"Hloupost občas vynese na světlo hotové poklady."

Nejlepší část: Ta část, kdy je Hirad uvězněn v mezidimenzionálním prostoru s drakem Ša-Kaanem. Rozmluva byla na úrovni a velmi mne zajímala, opět jsem se dozvěděl něco nového o smýšlení draků z pohledu jiného autora.

Nejhorší část: Nejspíše celkově začátek knihy, jelikož se čtenář musí stále dívat do seznamu osob, aby se chytil a věděl, kdo ke komu mluví, kdo je s kým a kdo naopak proti komu atp. Chvíli je to opravdu matoucí si alespoň povrchně zamapatovat jména a přiřadit je k jednotlivé univerzitě. Havrani nejsou problém, jména příslušníků daných univerzit jsou horší :D

Můj názor: Kniha se rozjíždí pěkně, zatím vše chápu, nejsem z ničeho rozčarovaný. Výtky be se zde našly, jedna možná docela velká - chvíli mi to přijde jako scénář pro nějakou počítačovou hru. Spojení jako "znovu vyčaroval Neviditelnost" a jim podobné mi zde moc nejedou. Nejsem odpůrce, ale zastánce zrovna také ne. Líbí se mi však autorovo pojetí zabíjet tolik postav, kolik mi jen příběh dovoluje. To opravdu můžu... :)

(Prozatimní) hodnocení


> ZDROJ(E): Fantom Print (obálka)
> SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

[Malá rekapitulace] Rytíři čtyřiceti ostrovů

19. června 2012 v 10:30 | Vojtěch "Medroš" Hamerský

Sergej Lukjaněnko - Rytíři čtyřiceti ostrovů

Hláška No. 1:
"Stáhni kapuci, ksindle!" zařval jsem.

Hláška No. 2:
"V principu existují jen dvě cesty," vysvětlila. "Buď dobýt všechny ostrovy..."
"To se nepodaří."
"Nebo vyhledat CIzince a zmydlit je."

Nejlepší část: Není to tak zcela nejlepší moment, pojmenoval bych ho spíše jako nejsrdceryvnější moment. Ten je úplně na konci knihy, kdy jsou spolu Dima a Inga, kteří stojí u lavičky a Dimo říká Inze, že má "ruce plné tříšek".

Nejhorší část: Když Dimo, společně s Timurem, Tomem a Ingou se vrací člunem zpět na svůj ostrov. Pasáž mi přijde jako zbytečně protáhlá a trochu nudná. Akčnost děje to mírně ztlumí a je to obrovská škoda.

Můj názor: Jedná se o úchvatnou knihu a jeden z mála velkých literárních zážitků (tento rok jsem měl pouze 2, včetně Rytířů), které dokazují, že špičková literatura stále existuje. Ač na občasné chybičky - kniha ze začátku může připomínat Pána much nebo již výše zmiňovaná nudnější pasáž se člunem - to je velice vydařené dílo, které si zasloužilo všech 5 hvězd. Více v recenzi pro Fantasyi, které se snad dočkáte brzo :)

Hodnocení


> ZDROJ(E): Triton (obálka)
 
 

Reklama

Člen týmu a hrdý podporovatel Knižního pořadu!