Recenze knih

[Recenze] Hines, Jim C. - (Ne)šťastné konce

29. ledna 2012 v 11:43 | Vojtěch "Medroš" Hamerský

Jim C. Hines - (Ne)šťastné konce

Název: (Ne)šťastné konce
Autor: Jim C. Hines
Série: Princezny #1
Originál: DAW Books, 2009
Česko: Fantom Print, 2010
Formát: 223 stran, paperback
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Scott Fischer
Tagy: Fantasy, Humor

Popelka, Růženka a Sněhurka - to jsou tři hlavní protagonistky tohoto příběhu. Popelčin manžel (princ Armand) se stane obětí únosu a Popelka je ochotna vrhnout se do jakéhokoli nebezpečí, jen aby ho zachránila. V tom ji mají pomoci Talie - jinak řečeno Růženka - a Sněha. Jak to asi dopadne, když se autor série o goblinu Jigovi pustí do trochu jiného soudku?

Daniela - neboli Popelka, Talie (Růženka) a Sněha (Sněhurka, i když toto oslovení nemá ráda) se musí přes všechny možné překážky dostat do Víliny, země Feyů, kde drží uneseného prince Armanda, Danielina muže. Hlavní problém však tkví v tom, že se jim do cesty nemilosrdně staví Stázka se Šarlotou, Danieliny nevlastní sestry a Armandovy únoskyně. Normální pomstychtivé holky by nebylo těžké porazit, ale když ty zprvu nevinně vypadající slečny k tomu všemu používají magii, je to o něco složitější…

[Minirecenze] Hines, Jim C. - Goblinova válka

29. ledna 2012 v 0:27 | Vojtěch "Medroš" Hamerský

Jim C. Hines - Goblinova válka

Název: Goblinova válka
Autor: Jim C. Hines
Série: Goblin Jig #3
Originál: DAW Books, 2008
Česko: Fantom Print, 2009
Formát: 237 stran, paperback
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Jan Patrik Krásný
Tagy: Fantasy, Humor

Pokud si myslíte, že je těžké být hobgoblinem nebo člověkem, zkuste žít chvíli jako goblin. Vlastně si představte, že jste ten nejmenší skrček mezi gobliny, jediný uctívač boha, který byl z dobrého důvodu zapomenut, a tím, na koho všichni ukáží prstem při prvním známce potíží. Zkuste si představit, že jste Jig Drakobijce a uvidíme, jak se vám to bude líbit… * Navzdory všem předpokladům, Jig stále žije. Přežil tažení proti drakovi a nekromantovi, invazi skřítků, během níž zlobři a trollové padali jako mouchy, a také tu nejstrašlivější možnou katastrofu: zvolení goblinským náčelníkem. Není si však jist, co ještě zvládne. A tak to přirozeně brzy zjistí. Ve světě na povrchu zuří válka, a když do goblinského pelechu vtrhnou lidští válečníci pátrající po Holi stvoření, Jig ví, že ho čeká další velmi smolný den…

[Minirecenze] Hines, Jim C. - Goblin hrdina

29. ledna 2012 v 0:24 | Vojtěch "Medroš" Hamerský

Jim C. Hines - Goblin hrdina

Název: Goblin hrdina
Autor: Jim C. Hines
Série: Goblin Jig #2
Originál: DAW Books, 2007
Česko: Fantom Print, 2008
Formát: 251 stran, paperback
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Jan Patrik Krásný
Tagy: Fantasy, Humor

Legenda ho nazývá Jigem Drakobijcem a on nevidí důvod, proč uvádět věci na pravou míru. Přežívá koneckonců hlavně díky zdravému rozumu - kterého není mezi gobliny nikdy dost. Přestože ho zajali dobrodruzi a proti jeho vůli ho odtáhli na pošetilé dobrodružství, přežil střet s Nekromancerem i s drakem. Pokud jeho lid trvá na tom, že je hrdina, nebude přece protestovat. Problém ale je, že když vás jednou označí za hrdinu, všichni očekávají, že budete provádět hrdinské kousky i nadále. A přitom jediné, co Jig od života chce, je v klidu uctívat svého zapomenutého boha, hrát si s ochočeným ohňovým pavoukem a léčit goblinská zranění. * Ale Kralka, současná goblinská náčelnice, je přesvědčena, že Jig ohrožuje její postavení a moc. A proto když jeden ze zlobrů požádá Jiga Drakobijce o pomoc v boji proti neznámému nepříteli, který vraždí a zotročuje zlobří lid, trvá Kralka na tom, aby Jig žádosti vyhověl. Jigovi tedy nezbývá než se vydat na zlobří území, a to v nevítaném doprovodu velkého a mimořádně tupého goblina a seschlé goblinské stařenky, která se sotva belhá. A ještě je mu v patách goblinka, jež je přesvědčena, že jejím osudem je stát se skutečnou Hrdinkou. * Být zavražděn magickým nepřítelem, který dokáže vyděsit zlobra, přece nemůže být horší než padnout za oběť takzvaným "přátelům".

[Minirecenze] Hines, Jim C. - Goblin

29. ledna 2012 v 0:20 | Vojtěch "Medroš" Hamerský

Jim C. Hines - Goblin

Název: Goblin
Autor: Jim C. Hines
Série: Goblin Jig #1
Originál: DAW Books, 2006
Česko: Fantom Print, 2007
Formát: 256 stran, paperback
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Jan Patrik Krásný
Tagy: Fantasy, Humor

Goblin Jig touží jen po klidu. Už pochopil, že jedinou šancí, jak se dožít vysokého věku, je neplést se silnějším členům tlupy pod nohy. * Když Jigovu hlídku přepadne skupina dobrodruhů, udělá tedy to, v čem jsou goblini nejlepší: odhodí zbraň a vzdá se. * A tak začíná Jigovo dobrodružství, protože ho dobrodruzi přinutí, aby je provedl labyrintem tunelů pod horou. Jejich cílem je získat magický artefakt, který byl kdysi dávno ukryt právě v těchto tunelech. * Jak postupují hlouběji do podzemí, musí Jig čelit tvorům z gobliních legend: ogrům, trolům, dávno mrtvým sluhům hrozivého Nekromancera a nakonec i drakovi Straumovi. * Jig si brzy uvědomí, že bude žít, jen dokud dobrodruhům nepomůže artefakt najít, a až je vyvede ven z tunelů, nebudou ho už potřebovat. Takže musí být rychlejší. Stačí najít způsob, jak je porazit…

[Minirecenze] Cook, Glen - Černá legie

29. ledna 2012 v 0:15 | Vojtěch "Medroš" Hamerský

Glen Cook - Černá legie

Název: Černá legie
Autor: Glen Cook
Série: Černá legie #1
Originál: Tor Fantasy, 1984
Česko: Brokilon, 2000
Formát: 312 stran, paperback
Překlad: Alexandra Dědicová
Obálka: Jan Patrik Krásný
Tagy: Epická Fantasy, Dark Fantasy

Temná fantasy, kde nenajdete ani jednoho kladného hrdinu... Černá legie - jednotka tvořená nájemnými zabijáky, muži bez minulosti a bez budoucnosti, pro které je armádní jednotka jedinou rodinou - se nechá najmout do služeb neznámého pána, neb koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Netrvá však dlouho a hrdinové zjistí, že se dali pravděpodobně do služeb zla... Úchvatná temná fantasy, vyprávěná stylem špičkového spisovatele detektivek americké drsné školy Raymonda Chandlera.

Černočerná: Každý autor má svůj vlastní styl. A Glen Cook není rozhodně žádná vyjímka! Pokud přemýšlíte, že byste si i možná rádi něco přečetli, sáhněte po Černé legii. A černota vás pohltí…

[Minirecenze] Žemlička, Zdeněk - Vlčice

29. ledna 2012 v 0:12 | Vojtěch "Medroš" Hamerský

Zdeněk Žemlička - Vlčice

Název: Vlčice
Autor: Zdeněk Žemlička
Formát: 285 stran, paperback
Originál: Wolf Publishing, 2005
Obálka: Grigory Vyatkin
Tagy: Fantasy, Historical fiction

Území Čech a Moravy, počátek našeho letopočtu. V tomto prostoru a čase začíná temný a krvavý život vlkodlačice Kroany. Na pozadí historických událostí kolem vzniku Marobudovy říše autor vykresluje příběh zločinu a touhy po pomstě, příběh vzpoury proti silám osudu, příběh plný zvratů, soubojů a bitev i pochmurných obrazů na hranici skutečnosti. Až se vám bude zdát, že víte, o čem to je, nebuďte, si jistí. Bude to o něčem jiném. Až si začnete myslet, že máte jasno, nespoléhejte se na to. Všechno je jinak.

Na začátek: Dávno jsem zahlédl konečně něco, co je napsané i o našem území na počátku letopočtu - a překvapivě za dost nízkou cenu. Vypadalo to na dosti zajímavou a obsáhlou knihu.

Dojem: Na začátku jsem byl trochu zmatený z tolika termínů. Poté jsem se začínal orientovat a vrhl se konečně na pořádné čtení. Zklamán jsem opravdu nebyl. Zdeněk Žemlička si vybral prostředí, vyhledal si o něm informace a začal psát. A je vidět, že to pořádně rozjel.

[Minirecenze] Colfer, Eoin - Artemis Fowl: Operace Arktida

29. ledna 2012 v 0:02 | Vojtěch "Medroš" Hamerský

Eoin Colfer - Artemis Fowl: Operace Arktida

Název: Operace Arktida
Autor: Eoin Colfer
Série: Artemis Fowl #2
Originál: Puffin Books, 2002
Česko: Albatros, 2002
Formát: 240 stran, hardback
Překlad: Veronika Volhejnová
Obálka: Tony Fleetwood
Tagy: Young Adult, Fantasy

Kniha volně navazuje na předchozí román Artemis Fowl. Malý a neuvěřitelně zlobivý, odvážný kluk Artemis Fowl má tentokrát všechny předpoklady k tomu, aby vyhrál: chladnou hlavu, neuvěřitelnou inteligenci a množství podivných přístrojů. Ale jak to tak bývá, každý hrdina jednou přecení své síly. A tak má Artemis co dělat, aby vyvázl ze smrtelného nebezpečí, a pomohou mu právě pohádkové bytosti žijící hluboko pod zemí...

Ano - to je moje: Skřítci jsou výrazným zástupcem v celé fantastice. A zejména té irské. Dá se říci, že toto byl jeden z důvodů, proč jsem se uchýlil k fantasy. A jak říkám: ano - to je moje!

[Minirecenze] Colfer, Eoin - Artemis Fowl

28. ledna 2012 v 23:58 | Vojtěch "Medroš" Hamerský

Eoin Colfer - Artemis Fowl

Název: Artemis Fowl
Autor: Eoin Colfer
Série: Artemis Fowl #1
Originál: Viking Press, 2001
Česko: Albatros, 2002
Formát: 235 stran, hardback
Překlad: Veronika Volhejnová
Obálka: Václav Rytina

Artemis Fowl, dvanáctiletý hrdina působí svou chytrostí jako zázračné dítě. Je bez táty, s mámou jsou problémy, ale on se tím nenechá zdeptat. Má veliký plán: učiní vše pro to, aby získal co největší bohatství. A jak jinak, když žije v Irsku, než prostřednictvím skřítků leprikónů? A jak jinak, když žije v našem, 21. století, než prostřednictvím té nejmodernější techniky? Colferův Artemis Fowl zazářil podobně jako Harry Potter J. K. Rowlingové, na rozdíl od něj si však v čarovném světě pohádek počíná jako padouch. Jeho příběh má spád, mísí se tu opět realita s fantazií. Také Artemisův příběh (plánovaný jako trilogie) bude zfilmován.

Před 2 lety: Když jsem našel hnědý hřbet této knihy v knihovně, něčím mne upoutala. Nevím. možná to bylo jméno - Artemis Fowl. Když jsem se dočetl, co v knize mohu najít, okamžitě jsem po ní, lidově řečeno, "chňapl". Elfové, skřítci, víly, permoníci a mnoho dalších. Vypadalo to na tu čistou "pohádkovou fantasy", která však nemusí být jen pro děti. Jak jsem se vracel domů, začal jsem se "prokousávat" první kapitolou.
 
 

Reklama

Člen týmu a hrdý podporovatel Knižního pořadu!